Finové z lodního vraku vyzvedli dvousetleté víno

Helsinky - Sedmdesát lahví možná nejstaršího šampaňského na světě vyzvedli finští specialisté z 200 let starého vraku lodi u ostrova Aaland v Baltském moři. Z „bezpečnostních důvodů“ bylo vyzvednutí údajně skvěle zachovalého vína z hloubky 50 metrů oznámeno až dodatečně, uvedly úřady ve městě Mariehamn. Později úřady oznámily, že potápěči ve středu ve vraku narazili i na několik lahví piva.

Když byla v červnu po objevení pokladu z mořského dna vytažena první lahev se šampaňským ze sklepů Veuve Clicqout, neznalo nadšení expertů mezí. „Je úžasné, že tady u Aalandu máme možná nejstarší šampaňské na světě,“ řekl teď televizní stanici MTV3 i mluvčí regionální správy Rainer Juslin. Úřady však držely v tajnosti přesné místo tekutého pokladu. To se nachází nedaleko vesnice Föglö na Aalandu. Tajemstvím zatím zůstává zahaleno jméno potopené lodi i její domovský přístav. Potopila se pravděpodobně počátkem 19. století.

Našly se i lahve s pivem

Rozhodnuto není ani o tom, co se nyní bude s lahvemi dít. Každá z nich má podle dosavadních odhadů hodnotu několik desítek tisíc eur, tedy určitě statisíce korun. Kromě šampaňského se ve vraku našly i lahve s pivem. Jedna z nich se při snaze o vyzvednutí rozbila, ale mnoho lahví zůstalo nedotčeno. Není jasné, zda i pivo je podobně jako šampaňské po 200 letech ještě poživatelné. Zpochybnil to i švédský expert Göran Winbergh, jenž upozornil, že pivo se kazí.