V Rusku už zase hoří lesy, požáry jsou ale pod kontrolou

Moskva - Osm mrtvých si vyžádala nová vlna lesních požárů, které od čtvrtka sužují ruské Povolží. Dalších pět osob se pohřešuje a 14 lidí je v nemocnici. Největší škody hlásí Volgogradská, Saratovská a Samarská oblast, kde živel zničil kolem 550 domů a tisíc lidí bylo evakuováno. Složitá situace je v okolí města Togliatti, kde silný vítr vyvrátil sloupy dálkového elektrického vedení, od nichž se vzňal les. Na likvidaci ohně se podílejí vrtulníky a speciální hasičské letouny. Na pět hodin musela být uzavřena i hlavní silnice spojující oblast s Moskvou. Podle ruského ministra pro mimořádné situace jsou ale již ohniska požárů pod kontrolou.

Ve Volgogradské oblasti se na bleskovém rozšíření požáru podílel silný uragán, který region zasáhl ve čtvrtek. Bez dodávky elektřiny se tu v důsledku silných poryvů větru ocitlo město Volžskij s 300 tisíci obyvateli. Denní teploty v oblasti dosahují 40 stupňů Celsia. Požáry zasáhly území, jež bývá označováno za obilnici Ruska.

Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu novinářům oznámil, že všechny požáry jsou již pod kontrolou a hasiči a záchranáři začali likvidovat jejich následky. Prokuratura Volgogradské oblasti zahájila v souvislosti s požáry trestní stíhání neznámého pachatele. Vyšetřovatelé nepochybují o lidském zavinění, otevřenou otázkou zůstává jen motiv.

Medvěděv: Jídla bude dost

Saratov ve čtvrtek navštívil ruský prezident Dmitrij Medvěděv, který se tu účastnil celostátní zemědělské porady. Prohlásil zde, že bez ohledu na krajní nepřízeň počasí nebude letos v Rusku nedostatek masa, mléka ani cukru. Každého, kdo bude bez příčiny zvyšovat ceny potravin, si vezme na mušku prokuratura, ministerstvo vnitra nebo antimonopolní úřad. Medvěděv tak reagoval na problémy, jež v ruské distribuční síti vyvolala nedávná vlna smrtících veder, kterou doprovázely rozsáhlé lesní požáry.

Ty sužovaly Rusko zhruba dva měsíce do poloviny srpna. Tehdy si živel vyžádal nejméně 54 lidských životů a padly mu za oběť porosty na území velkém jako Portugalsko. Pohroma podle odhadů zničila asi čtvrtinu úrody. Předpokládá se, že objem hrubého domácího produktu se v letošním roce sníží v přepočtu asi o 270 miliard Kč. Očekávaného výpadku ve sklizni obilí na mnoha místech využili výrobci potravin ke skokovému zdražení produkce, což vyvolalo neklid na trhu a živelné hromadění zásob.

Ministryně zemědělství Jelena Skrynniková slova prezidenta podpořila prohlášením, že zatímco se výkupní ceny obilí v Rusku v posledních dvou letech snížily o třetinu, ceny chleba a pečiva se zvýšily až o desetinu. Protože cena mouky tvoří asi jen jednu pětinu ceny chleba, růst cen podle ministryně s nižším objemem sklizené suroviny ani s nepřízní počasí nijak nesouvisí.