Mladý hledač pokladů našel u Suffolku unikátní římskou svítilnu

Londýn - Neporušenou starověkou římskou svítilnu, která je podle odborníků jedinou svého druhu ve Velké Británii, našel na poli v Suffolku amatérský nadšenec hledající pod zemí kovové předměty. Unikátní bronzový artefakt pocházející z období mezi prvním a třetím stoletím našeho letopočtu objevil jednadvacetiletý Danny Mills v blízkosti Sudbury v Suffolku. Nález nahlásil místním archeologům a majitel pole později nález věnoval regionálnímu muzeu.

Emma Hogarthová z muzeí v Colchesteru a Ipswichi, které byla svítilna svěřena k restaurování, nalezený předmět označila za vzácnou a nádhernou ukázku řemeslné práce. Ve Velké Británii jde navíc o unikátní objekt - londýnské Britské muzeum vlastní jen zlomky podobných nálezů a srovnatelný předmět byl nalezen jen v Pompejích v jižní Itálii.

O Suffolku je známo, že tu byla celá řada římských vesnic a statků ve 2. století našeho letopočtu a odborníci odhadují, že tuto svítilnu mohl používat bohatý majitel pozemků k nočním přesunům mezi svým domem a hospodářskými staveními.

Video Telefonát zpravodaje ČRo Milana Kocourka
video

Telefonát zpravodaje ČRo Milana Kocourka