Vydavatel běloruského opozičního webu se oběsil, opozice se sebevraždou nesouhlasí

Minsk - Vydavatel populárního webového serveru opoziční organizace Charta 97 v Bělorusku Oleg Bebenin byl v pátek nalezen mrtev na své chatě nedaleko Minsku. Podle agentury AP se tak stalo v době stoupajícího tlaku a tvrdých opatření vlády proti jejím kritikům a nezávislým médiím. Příčinou smrti byla podle policejní verze sebevražda oběšením. Opozice ale policejní verzi Bebeninovy smrti odmítá. Šestatřicetiletý Bebenin patřil mezi nejvýznamnější běloruské občanské aktivisty.

Policisté podle minského listu Belarus Segodňa našli tělo Bebenina v oprátce zespoda připevněné k dřevěnému schodišti, které vede do patra jeho chaty. Pod tělem oběšeného ležela převržená stolička a dvě prázdné lahve tvrdého alkoholu. Cizí zavinění ani známky souboje policie neobjevila, definitivní zprávu ale vyšetřovatelé dostanou až po soudní pitvě. V den Bebeninova úmrtí sousedi v okolí jeho chaty žádné cizí osoby neviděli. 

Aktivisté běloruské opozice v první reakci policejní zdůvodnění Bebeninovy smrti odmítli. „V sebevraždu Bebenina nevěřím,“ řekl dnes agentuře AFP Andrej Sannikav, kandidát opozice na úřad běloruského prezidenta. „Řada okolností vyvolává pochybnosti. Nezanechal dopis na rozloučenou, ve své poslední SMS dojednával návštěvu kina s přáteli,“ řekl Sannikav. 

I Natalia Radinová, editorka serveru Charta 97, je vůči policejnímu výkladu skeptická. „Znám Bebenina 14 let, měl spoustu plánů. Ještě v pátek, v den jeho smrti, jsme dojednávali pondělní schůzky. Byl v dobré náladě.“ 


Bebenin vystudoval v Minsku novinářství a v 90. letech působil v místním listu Imja. Svůj web Charta 97, který se postupně stal centrem informací o činnosti běloruských opozičních skupin, založil v roce 1998. Proti redaktorům webových stránek Charty 97 je od letošního března vedeno několik trestních stíhání, hlavní z nich za údajnou pomluvu náčelníka okresní správy tajné policie KGB ve městě Gomelu. O něm Charta 97 napsala, že se dopouštěl vážných přehmatů za hranicí zákona. Běloruský opoziční tisk nedávno v souvislosti s tlakem policie na opozici napsal, že režim prezidenta Alexandra Lukašenka zesiluje represe před blížícími se prezidentskými volbami, plánovanými na únor příštího roku.

Oleg Bebenin - běloruský novinář
Oleg Bebenin - běloruský novinář