Karzáího „mírová rada“ – významný krok k rozhovorům s Tálibánem

Kábul - Afghánský prezident Hamíd Karzáí oznámil vytvoření zvláštního výboru, který má vést jednání se zástupci povstaleckého Tálibánu. V prohlášení prezidentského úřadu se uvádí, že sestavení orgánu, oficiálně nazvaného Vysoká mírová rada, bude znamenat „významný krok k mírovým rozhovorům“. Na vytvoření podobného výboru se dohodli zástupci afghánských kmenových struktur na červnovém shromáždění v Kábulu. Výbor by měl reprezentovat všechny vrstvy afghánské společnosti a měl by se stát klíčovou platformou pro vyjednávání s povstalci. Prezidentský úřad předpokládá, že seznam členů výboru bude zveřejněn v polovině září.

Podstatou Karzáího plánu, jak ho prezentoval na červnovém kmenovém shromáždění, je nabídnout polním bojovníkům Tálibánu beztrestnost, peníze a práci. Jejich velitelé by mohli dostat právo azylu v zahraničí a záruku, že je OSN a Spojené státy nebudou stíhat jako teroristy. 

Spojené státy Karzáího plány podpořily s tím, že pro jednání by bylo žádoucí získat ty bojovníky, kteří se vzdají ozbrojeného boje. Tálibán na druhé straně podmínil jakékoli mírové rozhovory odchodem všech cizích vojsk ze země. Červnové jednání kmenových náčelníků označil za frašku. 

Úmyslem navázat styky se zástupci fundamentalistického Tálibánu se Karzáí nijak netají. Zkušenost z posledních osmi let podle Karzáího ukázala, že bojovat s povstalci ve vesnicích je neúčinné a jediným výsledkem jsou civilní oběti.