Zavalení horníci se „setkali“ s rodinami. Budou jim zas o kus blíž

Copiapó (Chile) – Už dnes možná začnou záchranáři v Chile vrtat novou šachtu, kterou by dostali na povrch zavalené horníky. Přivezli proto druhou vrtací soupravu, která by měla být výkonnější, a tedy rychlejší než ta, která už v dolu pracuje. Mezitím hledají stále další cesty, jak záchranu urychlit. A také, jak uvězněným mužům zpříjemnit život. Poprvé od zavalení například mohli mluvit se svými rodinami videotelefonem.

Po měsíci stráveném sedm set metrů pod zemí takovou možnost „setkání“ přivítali horníci i jejich blízcí. „Vidět ho po takové době, to byla velmi emotivní zkušenost. Vypadal v pořádku, ne jako na prvním videu, kde byl ve špatném stavu. Teď není, byl čistě oholený a vypadal dobře,“ prozradila své dojmy příbuzná jednoho z horníků.

Optimismus zavaleným mužům přijela dodat i čtveřice uruguayských ragbistů, kteří v roce 1972 přežili leteckou nehodu v Andách. Na záchranu tehdy čekali v extrémních podmínkách přes dva měsíce. „Jakmile se dostanou ven a setkají se se svými rodinami, bude po všem. Stane se z toho všeho historka. Až budou staří, jako jsme my, přijdou jim všechny ty dny strávené v dole jen jako drobná část života,“ vzkázal Jose Luis Insiarte, jeden z čtveřice, horníkům.

Aby zavalení muži zůstali v co nejlepším stavu i v dalších měsících, které je pod zemí čekají, dorazili na místo experti z NASA. Horníkům radí cvičit a snažit se dodržovat spánkový režim, aby neztratili pojem o tom, kdy je den a kdy noc. „Doporučujeme, aby měli jedno místo, na kterém běžně pobývají, vždy osvětlené. Druhé, na kterém bude vždycky tma, na spaní a třetí, kde pracují. Můžou se mezi nimi pohybovat a simulovat tak denní cyklus,“ zní rada expertů.

Chilské úřady mezitím zvažují další varianty, jak muže co nejrychleji dostat na povrch. Pomocný vrt hloubený od pondělí sahá teď do čtyřicetimetrové hloubky. Až bude hotový, přijde na řadu jeho rozšíření. Ve hře je ale i použití výkonnějšího stroje, který by vrtal rychleji, možná už ode dneška, nebo postup běžně používaný k vrtání ropných studní. Třiatřicet mužů prý ale záchranáři stejně nedostanou na povrch dřív než koncem listopadu.

Záchranáři zahájili vrtání únikové šachty
Zdroj: ČTK/AP