Moldavský pat trvá dál, nepomohlo ani referendum

Kišiněv/Moskva - Nové komplikace do chronické politické krize v Moldavsku přinesly výsledky nedělního referenda, v němž měli občané rozhodnout o přímé volbě hlavy státu. K urnám se nedostavila potřebná třetina voličů, a hlasování bylo tudíž vyhlášeno za neplatné. Úřadující prezident Moldavska Mihai Ghimpu dnes oznámil, že v souladu s ústavou rozpustí parlament a vyhlásí nové parlamentní volby. Jejich termín neoznámil.

Referendum mělo vyřešit vleklý pat mezi prozápadní vládní koalicí a opozičními komunisty, který už druhým rokem brání zvolit v této nejchudší evropské zemi řádnou hlavu státu. Žádný z obou táborů nemá v zákonodárném sboru třípětinovou většinu nutnou ke zvolení prezidenta. Rozřešení ústavní krize mělo přinést referendum a následná přímá prezidentská volba.

Nedostatečná účast v nedělním referendu byla pro moldavskou politickou scénu velkým překvapením a pro vládní koalici šokem. Předvolební průzkumy předpovídaly až tříčtvrtinovou účast s tím, že pro přímou volbu se vysloví pohodlná většina hlasujících. Komunisté, kteří od začátku vyzývali k bojkotu hlasování, dnes slaví velké vítězství. „Vládnoucí koalice dostala, co si zaslouží,“ prohlásil po oznámení výsledků šéf moldavských komunistů Vladimir Voronin. „Uzurpovala si moc a přivedlo ji to k bankrotu.“

Uspokojení zaznívá i z Moskvy, které je vládnoucí moldavská Aliance pro evropskou integraci trnem v oku. Za „prohru prorumunských radikálů“ označil dnes výsledek hlasování první náměstek šéfa zahraničního výboru Státní dumy Leonid Sluckij. „Moldavský volič teď sám rozhodne, kdo má zemi vyvést z politické a hospodářské krize a z důsledků všech těch barevných revolucí,“ řekl ruský politik. V příštích volbách má podle Sluckého velké šance moldavská komunistická strana, od níž si Moskva slibuje „obnovení snah o sblížení s Ruskem“.

Podle moldavských médií se od Ghimpua očekává, že rozpustí parlament bezprostředně po vyhlášení oficiálních výsledků referenda, což se stane zřejmě ve středu. Podle politické dohody ale má poslední slovo ústavní soud, který musí neplatnost referenda potvrdit. Učiní tak kolem 20. září.

Následné parlamentní volby, které by podle tisku neměly být vyhlášeny na pozdější než listopadový termín, budou už třetí od dubna 2009, kdy parlamentní hlasování o volbě prezidenta ztroskotalo poprvé. Moldavský i ruský tisk se shoduje v názoru, že prozápadní koalice bude hledat sebemenší mezeru v legislativě, aby volby odložila na příští rok.