Blair nestojí o další vaječnou nadílku - odvolal londýnskou autogramiádu

Londýn – Kvůli obavám z rozsáhlých protestů dnes bývalý britský ministerský předseda Tony Blair zrušil plánovanou autogramiádu v centru Londýna. Nic na tom nemění fakt, že jeho memoáry A Journey (Cesta), které vyšly minulý týden, překonávají prodejní rekordy. Britský knihkupecký řetězec Waterstone's uvedl, že se kniha stala nejrychleji prodávaným životopisem vůbec a překonala i autobiografie celebrit. Cesta je v Británii i v čele žebříčku internetového prodejce Amazon, zatímco ve Spojených státech je na desátém místě a v Kanadě na devátém.

První autogramiádu Blair uspořádal v sobotu v Dublinu, kde proti němu protestovalo na 200 lidí a někteří po něm házeli vajíčka a boty. Policie čtyři z nich zatkla. Ve středu měl Blair podepisovat svou knihu v knihkupectví Waterstone's na Piccadilly v centru Londýna. Přestože celou akci provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření, Blair dnes v televizním rozhovoru připustil, že od ní možná upustí, a poté tak i učinil. „Upřímně řečeno, jsem znepokojen. Nechci způsobit veřejnosti příliš problémů a zbytečné policejní náklady kvůli autogramiádě,“ řekl bývalý premiér a dodal, že kniha se „fantasticky“ prodává.

Recenze Blairových pamětí v nedělníku The Observer:

„Tato autobiografie, stejně jako její autor, má mnoho tváří: je závažná i nesnesitelná, banální i hluboká, cynická i optimistická, sužovaná nejistotou nad některými věcmi i mesianisticky sebejistá v jiných, je intelektuálně líná a zmatená v některých ohledech, ale pokud jde o velké věci, je převážně jasná a přímočará.“

Blair je v Británii mimořádně kontroverzní postavou. Přestože přivedl Labouristickou stranu k mimořádným třem volebním vítězstvím, velká část veřejnosti ho bytostně nesnáší, především kvůli válce v Iráku. Záměr protestovat proti Blairovi již oznámili protiváleční aktivisté i krajně pravicová Britská národní strana. Kniha přináší zklamání odpůrcům války v Iráku, kterou Blair bez nových argumentů neochvějně obhajuje.

/*json*/{"map":{"lat":51.509784148787,"lng":-0.13504385948181,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":51.508959,"lng":-0.13599,"type":"1","description":"Knihkupectv\u00ed Waterstone's na lond\u00fdnsk\u00e9m Piccadilly"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/