Padlých zahraničních vojáků v Afghánistánu už je k dnešku 500

Kábul - Počet zahraničních vojáků zabitých v Afghánistánu k dnešku překročil hranici pěti set. Za celý loňský rok to přitom bylo 521. Stoupající počet padlých vojáků souvisí se zvýšením počtu protipovstaleckých operací. Současně je ale letošek nejhorším rokem, i pokud jde o zabité civilisty. Zpráva OSN z minulého měsíce ukazuje, že od začátku roku je v Afghánistánu o třetinu víc civilních obětí než loni. Více než tři čtvrtiny obětí mají na svědomí povstalci. Míru násilí hodnotí mezinárodní jednotky jako nejhorší od svržení Tálibánu v roce 2001.

Zvlášť vysoký počet úmrtí v řadách zahraničních vojáků poznamenal tradiční letní období bojů. V červnu jich přišlo o život 102, což byl z tohoto hlediska nejhorší měsíc celé války; v červenci bylo zabito 88 a v srpnu 80 vojáků. Od zahájení války v roce 2001 bylo v Afghánistánu zabito 2068 lidí, téměř polovina toho v roce 2009 a 2010. Zhruba 60 procent mrtvých tvoří Američané.

Násilí v Afghánistánu dosahuje nejhorší úrovně od doby, kdy afghánské síly podporované americkou armádou svrhly v roce 2001 vládu Talibanu. K nárůstu obětí dochází navzdory přítomnosti téměř 150.000 vojáků zahraničních jednotek a znepokojivá statistika zřejmě ještě poroste, uvádí monitorovací server.

USA budou na výcvik afghánské armády dávat ročně šest miliard dolarů

Spojené státy předpokládají, že v letech 2012-2015 budou každoročně financovat výcvik afghánské armády částkou kolem šesti miliard dolarů (115 miliard korun). I po plánovaném odchodu amerických vojsk ze země, který má začít napřesrok, bude tak bezpečnost Afghánistánu výrazně závislá na americké podpoře. V letech 2003 až 2009 uvolnil Washington na výcvik afghánské armády částku 20 miliard dolarů (384 miliard korun).

Plány na logistickou podporu afghánských ozbrojených sil počítají s rozsáhlými projekty, včetně výstavby vojenské nemocnice nebo armádní a policejní akademie. Částka určená na výcvik vojsk, která v příštím roce dosáhne výše 11,6 miliardy dolarů (223 miliardy korun), se v dalších čtyřech letech sníží na 6,2 miliardy ročně.

Americká vláda nedávno oznámila, že doporučí zvýšení stavu afghánské armády do konce příštího roku z nynějších 250 tisíc na 300 tisíc mužů. Vyšší počty jednotek zaplatí USA, menšími částkami mají přispět i ostatní státy NATO. Vzhledem k vysokým počtům dezercí a zranění vojáků je ale k zajištění 50 tisíc potřebných aktivních vojáků nutné vycvičit ve zbrani kolem 140 tisíc lidí.

Afghánská armáda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24