V atentátu na mého otce Sýrie prsty neměla, změnil názor libanonský premiér

Bejrút - Libanonský premiér Saad Harírí odvolal obvinění Sýrie z vraždy svého otce a bývalého předsedy vlády Rafíka Harírího před pěti lety. V rozhovoru, který dnes otiskl panarabský list Aš-Šark al-Avsat, prohlásil, že jeho nelichotivé výroky o Sýrii byly politicky motivované. Sýrie podíl na Harírího smrti od začátku popírala, po atentátu ale byla nucena vzdát se svého tehdejšího vlivu v Libanonu a stáhnout z něj svou armádu. Největšího spojence má dodnes v libanonské straně Hizballáh, jejíž ozbrojené křídlo bojuje proti Izraeli.

Saad Harírí několikrát navštívil syrského prezidenta Bašára Asada a teď říká, že se Libanon bez dobrých vztahů se Sýrií neobejde. „Ve vztahu k Sýrii jsme chybovali. Poškodilo to Syřany i vztahy mezi našimi zeměmi. Udělali jsme chybu a obvinili Sýrii z vraždy mučednického premiéra. Bylo to politické obvinění a toto politické obviňování skončilo,“ řekl Harírí v rozhovoru.

Rafík Harírí zahynul při pumovém atentátu v roce 2005 a jeho syn a další tehdejší kritici Damašku útok připsali Sýrii. Akce dodnes nebyla plně objasněna a pokouší se o to zvláštní tribunál OSN. Vedení Hizballáhu považuje soud za podjatý. Harírí řekl, že mezinárodní „soud není spojen s unáhleným politickým obviňováním, ale půjde mu výhradně o důkazy“.

Mezinárodní soud pro nedostatek důkazů nechal propustit několik libanonských generálů, kteří byli původně z podílu na atentátu podezřelí. Nedávno oznámil, že zřejmě do konce roku předvolá jiné obviněné, mezi nimiž prý budou i členové Hizballáhu. To v Libanonu vzbudilo značné napětí a Hizballáh pak začal vinu za Harírího smrt svádět na Izrael. Předal důkazy o údajných leteckých snímcích, které si prý Izraelci dělali při mapování Harírího denní rutiny. Soud ale důkazy označil za nedostatečné a neúplné. Izrael podíl na Harírího smrti popírá.