Sarrazinovy rasistické výroky rozdělily Německo na dvě půlky

Berlín – Když mě odvoláte z funkce, budu se bránit u soudu, slibuje člen vedení německé centrální banky Thilo Sarrazin. Bouřlivé reakce vyvolal svými výroky na adresu muslimů a Židů a svou novou knihou Deutschland schafft sich ab (Německo se likviduje samo). Jeho výroky, že Německo kvůli přistěhovalcům tureckého či arabského původu v průměru hloupne a že berlínští imigranti neumějí nic jiného než prodávat ovoce a zeleninu, politici odsoudili, mezi veřejností má ale finančník řadu příznivců. Prestižní magazín Der Spiegel věnoval kauze i titul svého nového čísla.

Sarrazin ve své knize tvrdí, že muslimové podkopávají německou společnost, vysávají stát a kvůli jejich vysoké porodností hrozí, že změní jeho charakter a kulturu. V Německu žijí téměř tři miliony obyvatel tureckého původu a asi 280 tisíc arabského původu. Dohromady tvoří asi čtyři procenta obyvatelstva, 45 procent z nich už má německou státní příslušnost.

Za výroky o židovských genech se Sarrazin omluvil

Sarrazinova kniha krátce po vyjití vyvolala kritiku až odpor. Po několika dnech se ale ukázalo, že kontroverzní finančník má i řadu příznivců, a nakladatelství muselo kvůli rostoucí poptávce zvýšit náklad na čtvrt milionu kusů. Na internetových diskusních fórech a při politických akcích se stále častěji objevovaly hlasy, které říkaly: Ten člověk má vlastně pravdu. A i když ji tu a tam nemá, nesmí se s ním takhle zacházet. Sarrazin najednou začíná v očích mnoha Němců působit jako lidový hrdina. 

Thilo Sarrazin v mailu pro svou rodnou stranu SPD:

„Někdy mě jímá zoufalství a vztek z toho, že se člověk v dnešním Německu už nemůže jasně vyjádřit a nazvat věci pravým jménem. Tohle znám jenom z totalitních států.“

Už před vydáním knihy Sarrazin zdůrazňoval také některé společné charakteristiky Židů. Prohlásil, že všichni mají „určitý společný gen“, který je podobně jako například Basky odlišuje od ostatních. Tyto výroky silně zavánějí nacismem, což si Sarrazin sám uvědomil a za svá slova o židovském genu se omluvil.

Mezi veřejností to má Sarrazin fifty-fifty

Politici Sarrazinovy výroky odsoudili, veřejnost je ale rozdělena na dva stejné tábory. Podle nedávného průzkumu je 51 procent Němců proti Sarrazinově odvolání; podle nich jen prolomil tabu, když začal otevřeně hovořit o zjevných problémech s přistěhovalci. I křesťanskodemokratický politik Peter Hauk už se nechal slyšet, že sice mnohé finančníkovy názory nesdílí, nicméně připouští, že Sarrazin nakousl témata, která hýbou německou společností.

Vedení německé centrální banky se naopak jednomyslně rozhodlo požádat německého prezidenta Christiana Wulffa o Sarrazinovo odvolání. Wulff už naznačil, že odchod bankéře by byl nejlepším řešením, pro jeho odvolání se nepřímo vyslovila i křesťanskodemokratická německá kancléřka Angela Merkelová. Zahájení procesu odvolání člena představenstva nemá v poválečných dějinách Bundesbanky obdoby.

Pětašedesátiletý bývalý berlínský zemský ministr financí za sociální demokracii (SPD) Sarrazin se stal členem německé centrální banky v květnu 2009 a jeho řádný mandát by vypršel až v roce 2014. Vyloučit ze svých řad jej chce i SPD.

Der Spiegel ke kauze Thila Sarrazina
Der Spiegel ke kauze Thila Sarrazina
Více fotek
  • Der Spiegel ke kauze Thila Sarrazina autor: ČT24, zdroj: Der Spiegel http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1925/192454.jpg
  • Kontroverzní kniha Thila Sarrazina autor: ČT24, zdroj: Der Spiegel http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1925/192456.jpg
  • Muslimové v Německu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1925/192483.jpg