Barroso po vzoru amerických prezidentů přednesl zprávu o stavu unie

Štrasburk/Brusel - Boj s nadměrnými deficity a přijímání dalších reforem potřebných k zajištění hospodářského růstu. Tak zní výzva, kterou státům Evropské unie adresoval ve své vůbec první zprávě o stavu unie předseda Evropské komise José Barroso. Členské země sedmadvacítky musí být podle něj vzájemně solidární. Čtyřicetiminutový projev, v němž se Barroso dotkl i energetiky, zahraniční politiky nebo boje proti změnám klimatu, byl plný obecných prohlášení, na což upozornili i někteří europoslanci v následné debatě. Nešetřili ani kritikou na adresu komise - kvůli řešení hospodářské krize nebo nečinnosti vůči Francii, která vyhošťuje bulharské a rumunské Romy.

Ekonomika unie podle Barrosa letos poroste rychleji, než se původně očekávalo. Nezaměstnanost je sice vysoká, ale už dál nestoupá. Přesto si ale podle šéfa EK nelze dělat iluze, že už je všechno v pořádku. „Musíme využít příštích dvanácti měsíců k urychlení reformní agendy. Nyní je čas modernizovat naši sociální tržní ekonomiku tak, aby mohla konkurovat globálně a aby mohla reagovat na demografické výzvy,“ podotkl Barroso před poslanci Evropského parlamentu v narážce na to, že EU čelí stále rychlejšímu stárnutí populace. Barroso europoslancům rovněž slíbil, že komise přijde s dalšími návrhy na to, jak zakročit proti spekulantům na trzích.

Barroso vyzval EU k solidaritě:

„Evropa musí ukázat, že představuje více než 27 odlišných národních řešení. Buď budeme plavat společně, nebo se potopíme každý zvlášť.“

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Hned několik frakcí komisi vytklo to, jak se staví k současnému problému kolem vyhošťování Romů z Francie. „Nepřijmeme žádný útok proti lidským právům,“ slíbil jim Barroso, jehož sbor si od Paříže už vyžádal více podrobností kvůli analýze. Současně ale dodal, že občané nemají jen práva, ale také povinnosti, a že je třeba dohlížet na dodržování bezpečnosti. Šéf socialistů Martin Schulz připustil, že Romové jsou komplikovanou menšinou, ale i její práva je třeba respektovat. Státy musejí dbát na pořádek, bojovat s kriminalitou, ale není možné to cílit jen na jednu skupinu obyvatel, dodal.

Odpoledne budou europoslanci debatovat o Romech

Odpoledne europoslanci povedou diskusi o situaci Romů v zemích sedmadvacítky a možnostech, jak je lépe a efektivněji začlenit do většinové společnosti. Debatu vyvolal razantní postup Francie vůči ilegálním romským táborům a repatriace rumunských a bulharských Romů do zemí původu. Některé poslanecké frakce chtějí, aby parlament postup vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho zkritizoval. Problematické romské tábory u velkých měst ruší také Itálie.

Na vůbec první zprávě o stavu Evropské unie, která svým názvem připomíná každoroční proslovy amerických prezidentů, se Barroso dohodl s europoslanci při složitých vyjednáváních, jež provázela schvalování jeho sboru. Barroso nicméně před europoslanci vystupuje poměrně pravidelně, takže z tohoto hlediska o žádnou premiéru nejde.

Pokuta za absenci europoslancům nehrozí

Médii v posledních dnech proběhly zprávy, že europoslancům, kteří nebudou jeho úternímu vystoupení při dvou ze tří testů přítomni, by měl hrozit finanční postih. Vedení zákonodárného sboru tím prý chtělo zajistit to, aby Barroso nepromlouval před poloprázdným sálem, a měl tím zajištěno důstojné prostředí. Řadě europoslanců se ale toto opatření nelíbilo. Jak ve Studiu 6 sdělil europoslanec Libor Rouček, vedení parlamentu o pokutě jednalo v pondělí večer a nakonec rozhodlo, že ji udělovat nebude.

Šéf parlamentu Jerzy Buzek nicméně hned na úvod dnešního jednání řekl, že je třeba o záměru finančních postihů za absence více diskutovat, i když současně zdůraznil, že účast na podobných jednáních je opravdu důležitá. "Tento postup (udělování pokut absentérům) tentokrát nebude použit," dodal.

/*json*/{"map":{"lat":48.5982525911,"lng":7.76793479919,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.599097,"lng":7.768123,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/