Slovensko pohřbilo tři oběti bratislavského masakru

Bratislava - Na Slovensku dnes byly pochovány tři ze sedmi obětí bratislavského masakru, které před týdnem v pondělí zabil střelec vyzbrojený samopalem. Pohřeb zbývající čtveřice je naplánován na pátek. Šest obětí patřilo k jedné rodině, sedmým zabitým je žena, která zřejmě náhodně zemřela při palbě po okolních panelových domech.

Pozůstalí se v bratislavské městské části Devínska Nová Ves, kde se tragédie odehrála, rozloučili s dvanáctiletým chlapcem a jeho 48letým otcem patřícím k zabité rodině. I přes sychravé počasí dorazilo asi 250 lidí. Na pohřeb zřejmě náhodně zabité 52leté ženy přišlo na největší bratislavský hřbitov Slávičie údolie na padesát lidí, mezi nim byl také předseda Bratislavského samosprávného kraje Pavol Frešo.

Střelec nejdříve v bytě usmrtil tři ženy, muže a hocha, poté před vchodem do panelového domu zastřelil chlapcova otce a při následné palbě zabil další ženu. Na konci svého řádění spáchal sebevraždu. Při zuřivém útoku bylo zraněno 15 osob, včetně Čecha, který utrpěl vážná poranění.

Video Slovensko pohřbívá oběti střelby
video

Slovensko pohřbívá oběti střelby

Podle slovenského ministra vnitra Daniela Lipšice byl zásah policistů z velké části proveden profesionálně. „Vždy je co zlepšovat a tento případ ukázal, že policie potřebuje lepší výzbroj,“ řekl ministr. Podle něj je třeba, aby se na podobné případy myslelo do budoucnosti. Policejní hlídky po incidentu musejí mít u sebe samopaly. „Hromadné vraždy jsou ve většině případů páchány lidmi, kteří mají zbraně legálně,“ podotkl Lipšic. Na Slovensku se proto chystají návrhy na zpřísnění podmínek držení zbraní, mezi něž patří zrušení práva civilních osob držet automatické pušky nebo pravidelné psychotesty pro držitele zbraní každých pět let.

Motiv střelce není dosud oficiálně znám a podle dřívějších prohlášení slovenského policejního prezidenta Jaroslava Spišiaka kvůli sebevraždě střelce zřejmě nikdy zjištěn nebude.

Poslední rozloučení se zbývající čtveřicí se uskuteční v bratislavském krematoriu. Zatím nebyl podle dostupných informací zveřejněn termín pohřbu útočníka.