Muslimové varují před pálením koránu. Baptisté si ale trvají na svém

Washington - Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo velvyslanectví Spojených států po celém světě, aby zvážila nutnost přijetí případných bezpečnostních opatření v souvislosti s chystaným spálením koránu členy floridské církve. Americký prezident Barack Obama dnes pastora této církve Terryho Jonese vyzval, ať od svých plánů upustí. Panují obavy, že by tento čin plánovaný jako připomínka islamistických útoků z 11. září 2001, mohl vyvolat silné protiamerické nálady.

Obama v rozhovoru pro pořad televize ABC Good Morning America připomněl, že USA byly vybudovány na základě svobody a náboženské tolerance. „Jestli naslouchá, doufám, že pochopí, že jeho záměr je v naprostém rozporu s americkými hodnotami,“ řekl Obama. „A jako vrchní velitel ozbrojených sil bych byl rád, aby pochopil, že jeho okázalý čin by mohl zásadně ohrozit naše mladé muže a ženy v uniformě,“ upozornil.

Obama: Je to zlatý důl pro verbíře al-Káidy

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

Podle prezidenta je plánované spálení koránu členy baptistické církve Dove World Outreach Center, jejíž název je odvozen od holubice míru a lze ho volně přeložit jako centrum pro dosažení světového míru, „zlatým dolem pro verbíře al-Káidy“. „V zemích jako Pákistán či Afghánistán by mohlo dojít k vážným projevům násilí. Mohlo by to také podpořit najímání jedinců ochotných spáchat sebevražedné atentáty v amerických a evropských městech,“ podotkl Obama.

Americké diplomatické mise byly instruovány, aby svolaly pohotovostní akční výbory, které mají rozhodnout o míře nebezpečí protestů proti pálení svaté knihy muslimů v daném státě. Velvyslanectví také dostala za úkol varovat americké občany v zemích, kde by se protestní akce mohly uskutečnit.

Církev Dove World Outreach Center chce v sobotu spálit 200 výtisků koránu na protest proti údajnému ohrožení, které obsah koránu lidstvu přináší. Záměr církve vedené pastorem Terrym Jonesem, která má údajně asi 50 členů a sídlí ve floridském městě Gainesville, v minulých dnech odsoudil Bílý dům, Pentagon, NATO, Evropská unie i Vatikán. Církev ale od svých plánů ustoupit odmítá.

Varování pro občany Spojených států vydalo již ve středu kupříkladu velvyslanectví USA v Alžírsku. „Pokud se tato akce uskuteční, může podnítit negativní reakce a protesty v muslimských zemích po celém světě, možná včetně Alžírska,“ konstatovala ambasáda.

Pákistánští právníci spálili americkou vlajku. Žádali tak zakázání znesvěcování koránu

V pákistánském městě Multan dnes vyšlo demonstrovat do ulic asi 200 právníků, kteří spálili americkou vlajku a žádali, aby se chystanému znesvěcení koránu zabránilo. „Jestli korán shoří, bude to začátek zkázy Ameriky,“ hlásal jeden z anglicky psaných transparentů.

Plán zmíněné baptistické církve kritizovala dnes také indická vláda, která současně vyzvala média, aby nezveřejňovala záběry z případného pálení koránu. „Doufáme, že americké úřady přijmou rázná opatření, aby této urážce zamezily. Rovněž vyzýváme média, tištěná i obrazová, aby nepublikovala záběry či fotografie tohoto odsouzeníhodného činu,“ řekl indický ministr vnitra Palaniappan Čidambaram.

Susilo Bambang Yudhoyono, prezident nejlidnatější muslimské země světa Indonésie, dnes dopisem vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu, aby akci pastora Terryho Jonese nedovolil. „Indonésie a USA budují most mezi západním světem a islámem. Pokud bude korán spálen, toto úsilí bude zmařeno,“ napsal.

Blair: Korán je nutno číst, ne pálit

Ke kritikám se připojil rovněž pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí, který Jonesův nápad označil za projev choré mysli. Odmítavá slova zazněla i z Británie, ať už přímo od vlády či od expremiéra Tonyho Blaira, podle nějž je zapotřebí korán číst, a ne pálit. Francie považuje připravované znesvěcení koránu za „nepřijatelné podněcování k nenávisti“ a za urážku obětí teroristických útoků z 11. září, které také doplatily na náboženskou intoleranci.

Příklady zneuctění koránu v minulých letech:

9. května 2005 - Časopis Newsweek uvedl, že vyšetřovatelé na americké vojenské základně Guantánamo „pokládali korán na toalety a nejméně v jednom případě knihu i spláchli“. Následovaly mohutné protiamerické protesty v palestinském pásmu Gazy, na západním břehu Jordánu, v Pákistánu a Afghánistánu, kde při násilnostech zahynulo 16 lidí. Newsweek později svou zprávu označil za nepodloženou a stornoval ji.

7. června 2005 - Palestinci věznění v izraelském Megiddu obvinili izraelské strážce, že trhali stránky koránu. Správa věznice to popřela.

8. února 2006 - V pákistánském Láhauru vypukly nepokoje a střety s policií poté, co byly v jedné z chudinských čtvrtí města objeveny výtisky koránu odhozené v kanále.

0
Únor 2006 - Při srážkách mezi muslimy a křesťany v severonigerijském městě Bauchi zahynulo nejméně deset lidí. Násilnosti vypukly poté, co muslimští studenti obvinili svého učitele, že hanobí korán.

11. května 2006 - Iráčtí policisté našli u americké střelnice v irácké Radvaníji kulkami prostřílený korán. Americká armáda nařídila incident vyšetřit a 18. května odvelela z Iráku vojáka, který použil korán jako cvičný terč. Tisíce lidí proti hanobení protestovaly v Afghánistánu. Americký prezident George Bush se za incident telefonicky omluvil iráckému premiérovi Núrímu Málikímu.

1. srpna 2009 - Muslimové ve východopákistánském městě Godžra zabili osm křesťanů, z toho jedno dítě, kvůli údajnému znesvěcení koránu. Muslimský dav zničil dva kostely, zapálil asi 40 domů a dalších 100 vyplenil. Ministr spravedlnosti provincie Paňdžáb, kde se neštěstí stalo, napadení odsoudil a řekl, že k urážce koránu vůbec nedošlo.

12. ledna 2010 - V jihoafghánské provincii Hílmand zahynulo sedm Afghánců, kteří se účastnili demonstrace proti zahraničním vojákům. Podle vesničanů vojáci při jedné akci zapálili a roztrhali výtisk koránu.