Itálie se rozloučila s další obětí mafie

Řím - V Itálii se za účasti politických špiček konal pohřeb starosty pobřežního města Pollica, kterého podle všeho nechala zavraždit mafie. Sedmapadesátiletý Angelo Vassallo se proslavil svým bojem nejen s organizovaným zločinem, ale hlavně za životní prostředí a zdravý životní styl. Přezdívali mu rybář - za to, jak se staral o čistotu moře. Pro zátoku v Pollice, hojně navštěvovanou zejména turisty ze severu, se mu podařilo získat modrou vlajku, která je v Itálii označením velmi čisté vody. Mladí lidé si na pohřeb oblékli trička s nápisem Vždy budeš naším andělem.

Vassalla zastřelili v neděli v autě, když se vracel domů. Útočníci se přiblížili k oknu a střelili ho do hlavy, do krku a do srdce. Zabila ho už první z devíti střel. Tělo v autě našla jeho manželka a bratr. „Nemůžu najít slova, kterými bych zabijáky popsal. Nebylo v nich nic lidského - jednali jako zvířata,“ prohlásil na pohřbu biskup Giuseppe Rocco Favale.

2

„Vassallo nebyl člověkem, který by dělal ústupky. Zvlášť tedy ne jistému prostředí, “ říká kněz ve městě Acciaroli Salvatore della Pepa. Vassallo zřejmě mafii naštval, když odmítal povolit nové stavby na okouzlujícím pobřeží u Polliky. Chodil do přístavu, aby tam odchytil děti, které si předávaly drogy. Největší slávu si ale získal svým bojem za čistotu města: odhození nedopalku cigarety trestal pokutou v přepočtu 25 tisíc korun.

Podle úřadů stojí za starostovou vraždou místní mafie Camorra. Vassallo ale v poslední době sám čelil podezření ze zpronevěry a vydírání. I když to odmítal, detektivové to při vyšetřování motivu vraždy musí vzít v potaz.

##GMAP:4634:Pollica##

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala