Deset mrtvých při pokračujícím násilí na Kavkazu

Moskva – Při střetech mezi ruskou policií a ozbrojenci ve čtvrtek na severním Kavkazu zemřelo nejméně deset lidí. Pět z nich byli policisté, zbytek povstalci. Město Vladikavkaz si přitom právě včera připomínalo oběti čtvrtečního sebevražedného útoku. Při něm zemřelo sedmnáct lidí a víc než 140 jich bylo zraněno.

Čtvrteční útok spáchal útočník pomocí auta napěchovaného výbušninami o síle 30 až 40 kilogramů trinitrotoluenu. Ruská policie už zadržela tři osoby, které jsou z podílu na dnešním útoku podezřelé.

Vladikavkaz je metropole Severní Osetie, která sousedí s neklidným Čečenskem a Ingušskem a sama už byla dějištěm řady násilných akcí připisovaných islámským radikálům. Sama je převážně křesťanská.

Tržiště ve Vladikavkazu bylo dějištěm pumového atentátu už před jedenácti lety. Tehdy přišlo o život 55 lidí. V Severní Osetii leží také město Beslan, kde v roce 2004 čečenští teroristé zajali stovky lidí ve škole. Skončilo to krveprolitím, jemuž padlo za oběť přes 300 osob, z nichž polovina byly děti.