Japonsko propustilo posádku čínské lodi zadržené minulý týden

Peking - Japonsko dnes propustilo posádku čínské rybářské lodi, kterou zadrželo minulý týden ve vodách oblasti, kterou si ve Východočínském moři nárokuje kromě Japonska a Číny také Tchaj-wan. Kapitán zadržené lodi nicméně nadále zůstává v Japonsku. Oznámila to agentura Nová Čína.

Minulé úterý se ve sporných vodách srazil čínský rybářský člun se dvěma loděmi japonské pobřežní hlídky, která prý opakovaně vyzývala čínské plavidlo, aby lokalitu opustilo. Japonsko následujícího dne zadrželo kapitána čínského plavidla.

Úřady japonské pobřežní stráže dnes „propustily 14 ilegálně držených členů posádky čínské lodi“, uvedla čínská agentura Nová Čína. Muži podle ní pak odletěli charterovým letem z Japonska do čínského pobřežního města Fu-čou v jihovýchodní Číně. I loď je na cestě zpět do vlasti. Kapitán lodi ale dál zůstává v Japonsku, a to minimálně do 19. září, kdy se má rozhodnout o tom, zda bude obviněn.

Na ostrovy, které v japonštině nesou název Senkaku a v čínštině se jim říká Tiao-jü-tchaj, si činí nárok Japonsko, Čína a Tchaj-wan. Tento dlouholetý územní konflikt posiluje fakt, že oblast zřejmě ukrývá významné naleziště ropy a plynu. Tokio tvrdí, že o ostrovy neměl nikdo zájem do roku 1885, kdy je obsadilo. Peking tvrdí, že je vlastní od 16. století.