Izrael a Palestina opět nenašly shodu ohledně osad

Šarm aš-Šajch (Egypt) – Bez významnějšího pokroku dnes v Egyptě skončilo druhé kolo izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás po dnešním jednání dali najevo, že nenašli kompromis ohledně židovských osad na palestinských územích. Snaha odblokovat patovou situaci kolem výstavby osad prý byla přitom cílem dnešních rozhovorů. Palestinci ale pohrozili, že mírovému jednání bude konec, pokud Izrael obnoví výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu.

V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch se jednalo o druhé kolo izraelsko-palestinských rozhovorů, obnovených 2. září ve Washingtonu díky diplomatickému tlaku Spojených států. Dnešní schůzka začala setkáním americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové s egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Clintonová poté během dopoledne jednala ještě odděleně s Netanjahuem a s Abbásem, s nimiž se odděleně setkal i Mubarak. Nakonec přímo jednali Netanjahu a Abbás za přítomnosti Clintonové.

Palestinci a Izraelci hodlají v příštích dnech upřesnit seznam témat a pořadí jejich projednání v rámci dalších kol přímých rozhovorů. Americký vyjednavač George Mitchell zdůraznil, že rozhovory byly přínosné a že společným cílem všech zúčastněných zůstává vytvoření dvou sousedních států, Palestiny a Izraele.

Video Izrael a Palestina zasedly k jednacímu stolu
video

Izrael a Palestina zasedly k jednacímu stolu

Izrael a Palestina zasedly k jednacímu stolu

Zprávy 12:00 - 14. 9. 2010

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory zatím bez většího pokroku

Už 26. září by mělo vypršet moratorium na výstavbu židovských osad. Pokud Izrael dál bude na západním břehu Jordánu stavět, mohlo by to mírové jednání ohrozit. Netanjahu už ale vyjádřil ochotu rozhovory netorpédovat, mohl by tak výstavbu znovu omezit. Prodloužení moratoria by si přály Spojené státy.

Mahmúd Abbás: „Vyzýváme izraelskou vládu, aby dodržela své závazky a ukončila veškerou osadnickou činnost.“

Benjamin Netanjahu: „Řešením jsou dva státy pro dva národy. Židovský a palestinský stát. Bohužel, zatím jsem ještě tuto myšlenku neslyšel od Palestinců.“

Odborníci v brzký mír nevěří

Přestože se k mírovým rozhovorům upíná mnoho nadějí, odborníci jim předpovídají spíše krach. Rozhovory mezi Izraelci a Palestinci zatím bezvýsledně trvají už 19 let. Místo toho si obě strany během té doby připsaly na osm tisíc obětí ve vzájemných střetech. Od roku 1948 si konflikt vyžádal na 15 tisíc životů.

Benjamin Netanjahu, Hillary Clintonová a Mahmúd Abbás
Zdroj: AP Photo