Japonský premiér Kan zůstává v čele Demokratické strany

Tokio – Staronovým předsedou vládní Demokratické strany Japonska (DPJ) se stal japonský premiér Naoto Kan. Ten v souboji porazil svého vyzývatele Ičiróa Ozawu. Kan tak svým vítězstvím zabránil, aby se v zemi potřetí od loňského září vystřídal předseda vlády. Třiašedesátiletý politik, který je v úřadu ministerského předsedy teprve tři měsíce, získal v hlasování překvapivě plných 721 bodů, zatímco Ozawa pouze 491.

„Děkuji aktivistům, místním činitelům a poslancům, prostě všem lidem, kteří mne podporovali,“ řekl Kan po skončení hlasování. „Japonsko se ocitlo v půlce brodu. Opakuji své odhodlání udělat vše pro to, abychom Japonsko znovu vzkřísili a mohli ho takové předat následující generaci,“ dodal. Ozawa po porážce sdělil, že bude pokračovat ve své práci pro stranu jako její řadový člen.

Japonsko má před sebou boj se státním dluhem a kurzem jenu

Spory o vedení země rozptylují japonskou politickou scénu v době, kdy se potýká s řadou problémů od stagnující ekonomiky přes nezadržitelně stoupající kurz jenu, který dnes dosáhl nového patnáctiletého maxima vůči dolaru, obří státní dluh, jenž je dvojnásobkem ročního výkonu japonského hospodářství a vůbec nejvyšší v celém rozvinutém světě, po diplomatický konflikt s Čínou ohledně ostrovů ve Východočínském moři.

Předpokládá se, že Kan provede změny ve své vládě. Demokratická strana Japonska sice loni zvítězila v parlamentních volbách, čímž ukončila více než padesátiletou dominanci LDP, ale pod Kanovým předchůdcem Jukiem Hatojamou vláda ztratila popularitu. V letošních červencových volbách DPJ spolu s dalším malým koaličním partnerem, Novou lidovou stranou (PNP), přišla o většinu v horní komoře parlamentu.

Kan je u veřejnosti čtyřikrát oblíbenější

Jako ministr financí, kterým byl Kan jmenován letos v lednu v nelehké době globální ekonomické krize, si pak tento politik získal respekt svým realistickým postojem. V průzkumech veřejného mínění nyní voliči preferují Kana před Ozawou v poměru 4 ku 1. Je to nepochybně i proto, že není zapleten do žádného korupčního skandálu. To naopak nelze říci o Ozawovi, který by již příští měsíc mohl být obžalován v souvislosti se skandálem týkajícím se nezákonného financování politických stran.

Mocný zákulisní taktik Ozawa, který je již 40 let stálicí na japonské politické scéně, před dnešním hlasováním tvrdil, že v případě své porážky bude Kana podporovat. Někteří analytikové se ale domnívají, že by se Ozawa mohl odtrhnout od demokratů a vytvořit vlastní stranu, nebo dokonce vstoupit do řad opoziční Liberálnědemokratické strany (LDP).