Teherán propustil z vězení americkou turistku

Teherán - Írán propustil na svobodu americkou turistku od loňska zadržovanou s jejími dvěma krajany za nelegální překročení hranice. Íránská prokuratura požadovala kauci ve výši pěti miliard ríjálů (téměř deset milionů korun), která byla podle Teheránu složena v jedné íránské bance v ománském Maskatu. Shourdová čelila rovněž obvinění ze špionáže. Z Íránu odcestovala do Ománu, kde na ni čeká matka. Propuštěna byla kvůli svým zdravotním problémům.

„Jsem ve věznici Evín a vyřizuji příslušné dokumenty. Byla propuštěna a míří na švýcarské velvyslanectví,“ prohlásil právník Shourdové Masúd Šafíaí. Švýcarské velvyslanectví zastupuje v zemi americké zájmy, neboť Washington a Teherán neudržují diplomatické styky. Šafíaí uvedl, že Shourdová je v dobrém tělesném i duševním stavu. Podle příbuzných trpěla 32letá žena ve vězení vážnými zdravotními problémy, nejspíš se u ní objevila rakovina.

Švýcarské velvyslanectví v Íránu:

„Můžeme potvrdit, že Sarah Shourdová je volná a odcestovala z Teheránu do Ománu.“

Shourdová se za poslední rok jen jednou ocitla v radostném objetí rodičů - letos v květnu a na pouhé dvě hodiny. Jinak byla zavřená sama v íránské cele. Írán oznámil o víkendu, že je ochoten Američanku propustit z humanitárních důvodů. Úřady ale žádaly kauci ve výši pěti miliard ríjálů (téměř deset milionů korun). Rodina Američanky ale sdělila, že tak vysokou částku dohromady nedá. Kdo jí pomohl peníze sehnat, zatím není jasné.

Obama žádá propuštění dalších Američanů

Americký prezident Barack Obama vyjádřil radost a žádal o propuštění i dvou zbývajících Američanů. „Sarah byla propuštěna, ale Shane Bauer a Josh Fattal zůstávají vězni, ačkoli nespáchali zločin. Doufáme, že Írán projeví slitování a propustí Shanea, Joshe i další Američany, kteří jsou v Íránu nezvěstní nebo věznění,“ sdělil Obama v prohlášení.

Sarah Shourdovou zadrželi v Íránu loni v červenci spolu s dalšími dvěma Američany, když údajně ilegálně překročili irácko-íránskou hranici. Trojice se bránila, že hranici překročila nevědomky. Teherán ale tvrdí, že Američané to udělali záměrně, a obvinil je ze špionáže.

O možnosti propuštění dalších dvou vězněných Američanů se prý teď nejedná, jejich vazba byla prodloužena o dva měsíce. Íránská justice připravuje obžalobu všech tří Američanů a chystá s nimi soud.