Severokorejský sjezd zatím nebude

Pchjongjang - Mimořádný sjezd vládnoucí Korejské strany práce (KSP) v Severní Koreji byl odložen na blíže neupřesněné datum. Vysocí severokorejští představitelé oznámili mezinárodním agenturám působícím v Pchjongjangu, že důvodem jsou škody způsobené povodněmi z konce srpna a tajfunem Kompasu, jenž na Korejský poloostrov udeřil 2. září a vyžádal si v KLDR desítky mrtvých.

Už několik dnů se spekuluje o termínu sjezdu, který má být nejvyšším politickým shromážděním v KLDR za posledních 30 let a na němž by se mělo podle expertů připravovat předání moci stávajícího vůdce Kim Čong-ila jeho nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi. V pondělí jihokorejská televize YTN ale sdělila, že sjezd se uskuteční později kvůli zhoršení zdravotního stavu Kim Čong-ila během jeho srpnové pětidenní návštěvy Číny. V úterý nicméně japonský list Jomiuri šimbun napsal, že akce by mohla začít již dnes, 15. září.

Severokorejská média již dříve informovala, že na sjezdu bude zvolen nejvyšší orgán strany. Zahraniční analytici předpokládají, že Kim Čong-il této příležitosti využije k tomu, aby dal svému nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi důležité stranické pozice, jež mu zajistí následnictví ve třetí generaci severokorejské komunistické dynastie.

Video Stranický sjezd v KLDR zatím nezačne
video

Stranický sjezd v KLDR zatím nezačne

O Kim Čong-unovi je toho známo jen velmi málo. Neví se jeho přesný věk a neexistují ani potvrzené fotografie z jeho dospělosti. Japonský šéfkuchař, který svého času pracoval pro Kim Čong-ila a napsal o tom i paměti, tvrdí, že Kim Čong-un vypadá přesně jako jeho otec a stejně tak se i chová.

Naposledy se severokorejská mocenská elita na podobném sjezdu sešla v roce 1980 - také kvůli generační obměně ve vládnoucí dynastii. Kim Čong Il se tehdy stal nástupcem Kim Ir sena, na trůn ale usedl až o 14 let později po otcově smrti.

Kim Čong-il
Kim Čong-il
Více fotek
  • Kim Čong-il autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1947/194694.jpg
  • Kim Čong-il autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1947/194695.jpg