Blahořečením kardinála Newmana vyvrcholila papežova návštěva Británie

Birmingham/Londýn - Ve Velké Británii dnes posledním dnem vyvrcholila čtyřdenní návštěva papeže Benedikta XVI. Šlo o historicky první oficiální návštěvu hlavy katolické církve. V jejím závěru papež dnes dopoledne při mši v Birminghamu blahořečil kardinála Johna Henryho Newmana, který v 19. století konvertoval od anglikánské církve ke katolické. Mše se zúčastnilo na 55 000 lidí, mj. i kardinál Miloslav Vlk. Odpoledne se Benedikt XVI. setkal s britskými biskupy a poté odletěl do Vatikánu.

Benedikt XVI. dnes vůbec poprvé od chvíle, kdy se stal hlavou katolické církve, někoho blahořečil osobně. Chtěl tím zdůraznit význam Newmanova odkazu. Kardinálovi byla věnována i včerejší večerní mše, kterou papež sloužil v Hyde Parku. Zúčastnilo se jí 80 tisíc lidí.

John Henry Newman žil v letech 1801-1890 a zastával reformní postoje v anglikánské církvi. Usiloval o návrat ke katolickým kořenům církve, později kritizoval i zakládající články anglikánství, až nakonec konvertoval ke katolictví. Jeho blahořečení přichází po 120 letech v birminghamské arcidiecézi, kde je také pohřben. V katolické církvi takový akt předchází možnému prohlášení za svatého.

Video Reportáž o papežově návštěvě Británie
video

Reportáž o papežově návštěvě Británie

Reportáž o papežově návštěvě Británie

Z10 - 19.09.10

Reportáž Pavla Vondry

Během kázání Benedikt krátce zavzpomínal i na 70 let staré události, když vzdal hold Britům, kteří přišli o život během německého bombardování za druhé světové války. „Jako někdo, kdo zažil a protrpěl temné dny nacistického režimu v Německu, jsem hluboce dojat tím, že tu mohu být s vámi a vzpomenout na to, kolik vašich spoluobčanů obětovalo své životy v hrdinném odporu proti silám té zrůdné ideologie,“ uvedl Benedikt XVI. Nacismus papež během své návštěvy už jednou zmínil, když jej označil za odstrašující příklad toho, kam až může zajít bezbožná ideologie.

Návštěvu doprovázely protesty proti postojům Vatikánu…

Nedaleko místa, kde se konala mše, se sešla i malá skupina papežových odpůrců, kteří protestovali proti návštěvě hlavy katolické církve v Británii. Před zahájením bohoslužby zde demonstrovalo asi 20 lidí. Výrazně větší účast byla na sobotní protipapežské demonstraci v Londýně, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Protest byl největší demonstrací od nástupu Benedikta XVI. do úřadu před pěti lety.

Demonstranti kritizovali jak samotnou přítomnost papeže v Británii, tak postoje Vatikánu vůči používání kondomů, homosexuálům a svěcení žen. To dosvědčuje, že má hlava katolické církve v Británii tradičně složitou pozici. Anglikánská církev, která zahrnuje většinu britských věřících, se totiž od Říma odtrhla už v 16. století.

… i neprokázané podezření z pokusu o útok na papeže

První oficiální návštěvu hlavy katolické církve v Británii poznamenal i páteční incident, kdy bylo zatčeno šest pracovníků úklidové firmy Veolia Environmental Services, zajišťující úklid ulic pro správu londýnské čtvrti Westminster. Scotland Yard se domníval, že muži představují pro papeže nebezpečí. Dnes ráno však vyšetřovatelé oznámili, že u zadržených nebylo nalezeno nic podobného zbraním nebo výbušninám a že všichni byli propuštěni. „Šest mužů ve věku od 25 do 60 let bylo propuštěno bez obvinění v sobotu večer a dnes ráno,“ citovala agentura AFP z policejního komuniké.

Demonstrace proti papežově návštěvě Británie
Zdroj: ČTK
Autor: AP Photo/Sang Tan