Poprvé po 95 letech proběhla mše v arménském kostele v Turecku

Ankara – Tisícovka lidí se zúčastnila mše, kterou v arménském kostele Svatého kříže na ostrově Akdamar na jezeře Van ve východním Turecku povolily úřady. Byla první po 95 letech. Kostel z 10. století patří k nejzachovalejším arménským památkám a po vyhnání obyvatel z oblasti desetiletí chátral. Teď slouží jako muzeum. Mše vzbudila i vlnu protestů, na střeše kostela totiž nesměl být vztyčen kříž.

Turecká vláda nedávno dala kostel z roku 921 nákladem 1,5 milionu dolarů (30 milionů korun) opravit a zřídila v něm muzeum. Počínaje letoškem jsou v něm jednou za rok povoleny bohoslužby. Vláda, která chce dostat Turecko do Evropské unie, to označuje za důkaz sílící náboženské tolerance. Arménské úřady označily dnešní pouť za reklamní záležitost.

První zdejší bohoslužby po 95 letech se podle agentury Reuters zúčastnilo asi tisíc poutníků. Účast prý ovlivnilo odmítnutí tureckých úřadů umístit kříž na věž kostela. Kříž byl na platformě před kostelem a mnozí poutníci se u něho vkleče modlili. Někteří plakali, napsala AP.

Arménie byla první země, která oficiálně přijala křesťanství. Bylo to už v roce 301. Kostel Svatého kříže byl zavřen v roce 1915, kdy začalo vyvražďování Arménů Osmany. Arméni s podporou mnoha historiků tvrdí, že jich bylo zabito na půldruhého milionu a že šlo o genocidu. Turci termín genocida odmítají a uvádějí mnohem nižší počet obětí. Tehdejší události stále podstatně ovlivňují vztahy mezi oběma zeměmi.