OSN proti chudobě – dá se napojit celý svět?

Phnom Penh/New York - Chvála i kritika provází newyorský summit OSN, který má zhodnotit pokrok v nejchudších zemích světa. Jedním z cílů, které si v roce 2000 vytyčilo celkem skoro 200 zemí, bylo zlepšit do roku 2015 přístup k čisté vodě. Ochrana vodních zdrojů je ale pro mezinárodní společenství čím dál složitější. I tohle téma se teď řeší i na třídenním summitu OSN proti chudobě v New Yorku.

Devět z deseti lidí na světě má pitnou vodu v dosahu. Víc než dvěma miliardám ale stále chybí hygienické zázemí, jako je třeba obyčejný záchod. Znají to i lidé z kambodžské metropole Phnom Penhu. Zdejší jezero Boeung Kak je koupelnou i živobytím pro celou čtvrť. Jenže teď zajímá jezero i developery. Brzy tady mají stát domy a obchodní centrum. Ohromnou vodní plochu už korejský investor zaváží pískem.

Kambodžská ekonomika roste a s ní i ceny zdejších nemovitostí, ty se jen v hlavním městě šplhají do stejných výšek jako třeba nové mrakodrapy. Obyvatele jezera proto teď chtějí přestěhovat za město jen s malým odškodným. „Jenže oni tak ztratí možnost obživy a budou chudší a chudší,“ říká k tomu aktivistka za občanská práva Sotheary Sao.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Problémy s vodou mají i lidé, kteří žijí v Kambodži na jezeře Tonle Sap v plujících domech. I když mají pod nohama vody víc než dost, ta pitná jim zoufale schází. Musejí ji proto draze kupovat. Humanitární organizace se proto alespoň snaží dodávat zdejším lidem filtry na vodu.Přístup k pitné vodě a hygiena

  • Podle doporučení OSN potřebuje člověk na zajištění základních potřeb - pití, vaření a mytí – 20 až 50 litrů nezávadné vody denně.
  • Téměř 900 milionů lidí – více než jeden člověk ze šesti – nemá přístup k dostatečnému množství bezpečné vody.
  • Průjmová onemocnění jsou nejčastějším onemocněním a nejčastější příčinou úmrtí vůbec. Téměř 90 procent úmrtí na průjmy mají na svědomí nevyhovující hygienické podmínky včetně nedostupnosti nezávadné vody na hygienu, pití a vaření.
  • 2,5 miliardy lidí, z toho miliarda dětí, nemají k dispozici ani ta nejzákladnější hygienická zařízení. Z toho důvodu zemře každých 20 vteřin jedno dítě.
    Zdroj: osn.cz

Mapu podle nedostatku vody najdete ZDE.


Na summitu OSN v roce 2000 deklarovalo 189 států, že do roku 2015 sníží na polovinu počet lidí živořících pod hranicí chudoby. Své cíle státy definovaly v takzvané Deklaraci tisíciletí.

Cíle Deklarace tisíciletí

Zajistit udržitelnost životního prostředí

  • Začlenit principy udržitelného rozvoje do národních programů a strategií a zvrátit současný trend úbytku přírodních zdrojů
  • Snížit ubývání biodiverzity (do roku 2010 dosáhnout výrazného snížení úbytku biodiverzity)
  • Do roku 2015 snížit na polovinu počet lidí bez udržitelného přístupu k pitné vodě a základním hygienickým zařízením
  • Do roku 2020 výrazně zlepšit životní podmínky více než 100 lidí živořících v chudinských slumech