Ještě loni býval profesorem práva. Pak se ale Jang Č'-Čuově ženě narodila dcera – druhé dítě. Krátce nato dostal 44letý pedagog od univerzity výpověď a pokutu přesahující 600 000 korun. Důvod bylo porušení předpisů o plánování rodiny. Zaplatit odmítl. „Doufám, že tenhle příběh bude mít šťastný konec a společnost pokročí kupředu. Tahle politika porušuje naše základní práva. Ženy to uráží,“ řekla Čchen Chung, matka dvou dětí.
Nejlidnatější zemi světa se nedostává zemědělské půdy i zdrojů. Komunističtí plánovači to očekávali už v sedmdesátých letech. Pomoci měla politika jednoho dítěte. Ve městech mohou mít rodiče i dvě, pokud jsou i oni ze dvou sourozenců.

Čína povoluje rodičům jen jedno dítě
„Vnitřní struktura společnosti ztratila svou rovnováhu. A to hlavně ve dvou směrech. Jedním je rychlé stárnutí populace a druhým rozšiřující se propast mezi pohlavími.“
Za to může tradiční preference chlapců – živitelů rodiny. Teprve po nich přicházejí na řadu dívky. A těch ubývá. „Přístup lidí, kteří prošli takovou výchovou, ovlivní jejich postoj k rodinnému životu. I kdyby se tato politika uvolnila, je málo pravděpodobné, že všichni budou chtít mít víc dětí,“ podotkl Li Ťien-Sin.
Politiku jednoho dítěte vláda odstartovala 25. září 1980. Vedení komunistické strany v Číně tehdy rozeslalo otevřený dopis, v němž informovalo o nové rodinné politice. Nově mohl mít každý pár pouze jednoho potomka. Důvodem opatření byla obava z exploze čínské populace. Trvat měla 30 let. Oficiálně to ale nevypadá, že by se brzy mělo něco změnit. A demografové varují: v zemi se současnou miliardou a 300 miliony obyvatel bude v roce 2050 438 milionů lidí starších 60 let.