Izraelský ministr obrany Barak projedná v USA osud židovských osad

New York - Izraelský ministr obrany Ehud Barak prodlouží svůj pobyt v New Yorku. Chce dál hledat kompromis ohledně budoucího osudu židovských osad na západním břehu Jordánu. Dneškem totiž teoreticky končí dočasný zákaz výstavby v této oblasti nařízený Izraelem. Osadníci už v pondělí chtějí začít budovat nové domy. Palestinci neukončí okamžitě přímé mírové rozhovory s Izraelem, i když moratorium nebude prodlouženo, prohlásil dnes palestinský prezident Mahmúd Abbás. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval židovské osadníky, aby projevili zdrženlivost, až dnes částečné moratorium vyprší. 

V neděli teoreticky vyprší platnost desetiměsíčního moratoria na výstavbu židovských osad na západním břehu Jordánu. Izrael moratorium vyhlásil loni 26. listopadu. Osadníci tedy počítají s tím, že počínaje pondělkem se budou moci v osadách znovu začít stavět nové domy. Izraelská vláda ale v minulých týdnech dala najevo, že datum nechápe jako závazné a že s moratoriem počítá do konce září. Netanjahu vyzval ke zdrženlivosti. „Ministerský předseda vyzývá usedlíky v Judeji a Samaří a politické strany, aby prokázali zdrženlivost a odpovědnost dnes i do budoucna, stejně jako ukázali zdrženlivost a odpovědnost během měsíců moratoria,“ uvádí se v oficiálním prohlášení Netanjahua.

Izraelskému premiérovi jde o politické přežití. Jeho vláda stojí na hlasech malých nacionalistických a náboženských stran. Ty jsou zase závislé na voličích z řad osadníků. Diplomaté proto museli bojovat o kompromis.

Video Telefonát Břetislava Turečka
video

Telefonát Břetislava Turečka

Telefonát Břetislava Turečka

zpr:26.9.2010

Reportáž Martina Jonáše

Ehud Barak, izraelský ministr obrany:

„Šanci na kompromis odhaduji 50 na 50. Co bude dál, to záleží na zodpovědnosti jednajících stran.“


Izrael tvrdí, že je ochoten ke kompromisu se všemi, s Palestinci i s osadníky, ale zároveň považuje za vyloučenou takzvanou nulovou výstavbu. V osadách, v nichž žije na 300 000 lidí, bylo před moratoriem vydáno povolení ke stavbě 2517 nových bytů.

Palestinci se obrátí na Ligu arabských států

Na dotaz, zda vyhlásí konec jednání, když nebude moratorium prodlouženo, Abbás v rozhovoru pro dnešní panarabský list Al-Haját řekl, že nikoli, že Palestinci se obrátí na své instituce. Podle Reuters měl na mysli Ligu arabských států, fórum, od něhož dostal zelenou pro přímá jednání s Izraelem, jež pod patronací USA začalo 2. září ve Washingtonu. Podle Abbásova mluvčího by se schůzka ligy měla konat v příštích dnech v Káhiře.

Abbás opakovaně v minulosti prohlašoval, že z jednání s Izraelem okamžitě odejde, pokud moratorium nezůstane v platnosti. Palestinské vládě ale podle pozorovatelů nezbývá, než hořkou pilulku v podobě nových osad spolknout. Na mírová jednání čekal svět dva roky roky. Pokud selžou, mohou Palestinci na vlastní stát na dlouho zapomenout.