Třináct lidí zemřelo při nehodě autobusu poblíž Berlína

Berlín – K tragické nehodě autobusu došlo dnes dopoledne na dálnici A10 jihovýchodně od Berlína. Třináct cestujících zemřelo a dalších 38 osob utrpělo zranění, z toho řada vážné. O ty, kteří přežili, pečují na místě psychologové a duchovní. Autobus se 47 cestujícími a dvěma řidiči, ve kterém se měli z dovolené vracet rodiny zaměstnanců nadlesnictví Zľocieniec, směřoval ze Španělska právě do polského města Zľocieniec.

Úřady podle serveru welt.de identifikovaly deset mrtvých, ve všech
případech se jednalo o polské občany. Jejich rodiny už byly informovány. Na místo neštěstí přijeli polský premiér Donald Tusk a ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová. Oba také navštívili zraněné, kteří jsou v několika berlínských nemocnicích. Soucit s pozůstalými krátce po nehodě vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, která se s Tuskem telefonicky spojila ještě před jeho odletem do Berlína. Polská armáda také dala k dispozici letadlo, které přepraví lehce zraněné zpátky domů. Německá policie pak zřídila pro příbuzné z Polska speciální telefonní linku s informacemi. 

Mluvčí policie z Frankfurtu nad Odrou Peter Salender podle agentury AP uvedl, že se polský autobus pravděpodobně snažil na dálničním okruhu u mimoúrovňové křižovatky Schönefelder Kreuz vyhnout střetu s mercedesem, který na okruh najížděl z dálnice A113. Řidička osobního auta s berlínskou registrační značkou ztratila nad vozem kontrolu a vrazila do autobusu, který poté narazil do mostního pilíře, napsal s odvoláním na policii list Hamburger Abendblatt. Policie zatím neví, zda žena ztratila nad řízením kontrolu kvůli únavě, nepozornosti nebo dešti.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Do záchranné akce bylo nasazeno 300 lidí. Na místě byly postaveny provizorní stany, ve kterých zdravotníci ošetřují zraněné. Těžce zraněné odvážely do nemocnic vrtulníky. Dálnice A10 byla podle serveru topnews.de zcela uzavřena, provoz by měl být obnoven během večera. Zmíněná křižovatka patří k nejrušnějším částem okruhu okolo Berlína, v místě nehody se vytvořily několikakilometrové kolony.

Ačkoliv patří německé dálnice k nejbezpečnějším na světě, nehod autobusů přesto neubývá. Ty polské jsou podle německých médií kvůli technickému stavu a únavě řidičů obzvláště ohrožené. V předchozích letech ale pravidelně havarovaly i německé zájezdy.

/*json*/{"map":{"lat":52.375599176659,"lng":13.553009033203,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":52.319182787597,"lng":13.554039001465,"type":"5","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Tragická nehoda autobusu poblíž Berlína
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24