Syn severokorejského vůdce byl jmenován generálem

Soul - Syn severokorejského vůdce Kim Čong-un byl jmenován generálem. Při této příležitosti o něm vůbec poprvé napsala severokorejská média, uvedla agentura Reuters. Kim Čong-un je považován za pravděpodobného nástupce svého nemocného otce Kim Čong-ila v čele severokorejského režimu. Těsně před důležitým sjezdem komunistické strany mu dnes rovněž vyjádřila podporu armáda.

Kim Čong-un je nejmladším ze tří synů severokorejského vůdce. Narodil se v roce 1983 nebo 1984, vystudoval tajně ve Švýcarsku. Severokorejská média o něm napsala při příležitosti jmenování generálem vůbec poprvé.

Mocná severokorejská armáda dnes zvolila nejmladšího Kimova syna za delegáta na mimořádný sjezd komunistické strany, který začne v úterý. Podle jihokorejského deníku Čoson ilbo, který se odvolává na severokorejské zdroje, to znamená, že ho vojáci podporují.

Mimořádný sjezd severokorejských komunistů má podle analytiků připravit nástupnictví po churavějícím osmašedesátiletém Kim Čong-ilovi. Očekává se, že jeho syn Kim Čong-un bude na sjezdu jmenován na vlivný post v komunistické straně, například do ústředního výboru. Není však jisté, zda Pchjongjang takové rozhodnutí zveřejní.

Severokorejská oficiální agentura KCNA sdělila, že v neděli do Pchjongjangu přijeli vedoucí činitelé strany. Tím nepřímo potvrdila, že se sjezd skutečně bude konat v daném termínu.