Francie chce dál deportovat Romy, přes kritiku ochránců lidských práv

Paříž - Francie plánuje další z deportací rumunských a bulharských Romů zpátky do zemí původu. Pokračuje tak ve vyhošťování nelegálních přistěhovalců. Domů už jich poslala na osm tisíc. Francouzská veřejnost vládu podporuje, odsuny ale s nelibostí sledují ochránci lidských práv i rumunská a bulharská vláda.

Ani repatriační příplatky na cestu zpět do vlasti nepřesvědčily Evropskou komisi, že Francie neporušuje evropská pravidla volného pohybu osob. Ve středu úřad dokonce zahájil první právní kroky. Jestli ale proces začne, není jasné. Francie dostala ultimátum: do půlky října musí přijít s patřičnými změnami. Jednání Francie napadl i předseda rumunské romské strany. „Nejsem překvapen skutečností, že je unie v tomto momentě extrémně slabá v procesu přijímání rozhodnutí. Principy, na kterých stojí, jsou porušeny. Bruselští politici musí pochopit, že nemohou dělat kompromisy,“ řekl Nicolae Paun.

Podle unijního práva můžou členské země zajišťovat pořádek na svých územích, musí ale respektovat unijní normy a pravidla - tedy mimo jiné vyhýbat se veškeré diskriminaci, zejména na základě národnosti či etnika. Pokud Francie neustoupí, může se dostat před evropskou justici a hrozí jí případné sankce.

Video Reportáž Františka Kramarze
video

Reportáž Františka Kramarze

„Poprvé komise rozhodla uplatnit své pravomoci strážce unijního práva nikoli v souvislosti vnitřním trhem či hospodářskou soutěží, nýbrž kvůli základnímu principu podpírajícímu občanství v EU,“ podotkl Martin Schulz, šéf socialistů v Evropském parlamentu. Francouzská levice vinní vládu ze „státního rasismu“ a lákání pravicových voličů. Francií Romové přitom kočují už po generace, větší města pro ně ze zákona udržují zařízená tábořiště. V posledních letech se tam ale stahují noví přistěhovalci z východní Evropy. Na vstup do země nepotřebují víza, po 3 měsících ale musejí mít jako všichni povolení k pobytu.