Pákistán nepouští do Afghánistánu zásoby NATO

Péšávar (Pákistán) - Pákistán přestal minimálně na hraničním přechodu Torcham pouštět do Afghánistánu cisterny s naftou a kamióny zásobující jednotky Severoatlantické aliance. Islámábád k tomuto opatření přikročil po tom, co při leteckém útoku NATO zahynuli u hranice tři pákistánští vojáci. Informovala o tom agentura AP.

„Dočasně jsme přerušili průjezd zásobovacích konvojů pro NATO z bezpečnostních důvodů,“ sdělil agentuře AFP zástupce pohraniční stráže, který si nepřál být jmenován. Dva jiní pákistánští představitelé, kteří si podle AP také přáli zůstat v anonymitě, hovořili konkrétně o chajbarském hraničním přechodu Torcham. Zatím není jasné, zda se blokáda zásobování aliančních sil týká i jiných míst.

Pákistánská armáda oznámila, že vrtulníky NATO dnes ráno zaútočily na pozice na pákistánském území a zabily tři pákistánské vojáky. Ostře proti tomu protestovala a pohrozila odvetnými kroky. Vedení sil NATO v prohlášení uvedlo, že její stroje podle posádek střílely jen na skupinu rebelů, kteří se snažili pálit minometem na základnu mezinárodní koalice na východě Afghánistánu. Aliance slíbila vyšetření celé záležitosti.

NATO považuje v současnosti hraniční region mezi Afghánistánem a Pákistánem za klíčové bojiště s teroristickou organizací al-Káida a radikálním hnutím Tálibán. Radikálové totiž k útokům v Afghánistánu využívají svých základen na poloautonomních územích v sousedním Pákistánu.