Correa se po osvobození bezpečně vrátil do prezidentského paláce, kde ho zdravily tisíce jeho příznivců, v davu se objevily i státní vlajky. Prezident poděkoval občanům za podporu. „Věřte mi, že když mě osvobodili a řekli mi, že nejméně jeden policista padl, tak jsem brečel. Ne ze strachu, ale z lítosti,“ prohlásil podle Reuters Correa v projevu z balkonu prezidentského paláce.
Rafael Correa v projevu před prezidentským palácem:
„Kdybych nebyl osvobozen, zdivočelá horda, která chtěla zabíjet a chtěla krev, by pronikla do nemocnice a teď bych tu před vámi nestál, protože bych byl na onom světě.“

Při nepokojích v Ekvádoru dva mrtví
Při nepokojích v Ekvádoru dva mrtví
Z12
Reportáž Petra Zavadila
Stovky vojáků a policistů v zemi protestují proti krácení finančních výhod. Včera obsadili základny v metropoli Quitu, v hlavním přístavním městě Guayaquilu a v dalších městech. Poté odpalovali granáty se slzným plynem a pálili pneumatiky. Hlášeno bylo i rabování. Prezident Rafael Correa protesty označil za pokus o státní převrat a ekvádorská vláda v celé zemi vyhlásila výjimečný stav. Kolumbie a Peru ve čtvrtek v reakci na nepokoje nařídily uzavřít své hranice s Ekvádorem, dnes je opět otevřely.
Ministr vnitra Miguel Carvajal podle AP sdělil, že úmrtí i zranění byla zaznamenána v blízkosti nemocnice, do které se uchýlil ekvádorský prezident Rafael Correa poté, co byl podle agentur napaden slzným plynem a poléván vodou. Prezidentovi vyjádřili podporu představitelé řady zemí a organizací, včetně USA a Španělska či Evropské unie.
Correa protestujícím nechce ustoupit
Protestující vojáky a policisty rozzuřil zákon, který přijal Kongres ve středu a který ukončuje udělování medailí příslušníkům armády a policie, respektive bonusů při každém povýšení. Zároveň byla prodloužena lhůta pro další povyšování, a to z pěti let na sedm. Zákon ovšem musí být nejprve zveřejněn v úředním listě, než vstoupí v platnost, což se nestalo.
Correa už dříve zdůraznil, že policistům ani vojákům neustoupí. Podle agentury AP se snažil s protestujícími policisty jednat, avšak byl překřičen, a dokonce byl poléván vodou. „Je to banda nevděčných lumpů. Nikdo nepodporoval policii tolik jako tahle vláda,“ rozčiloval se prezident. Toho podpořil i velitel ekvádorských ozbrojených sil Luis González a fakticky se od protestujících vojáků distancoval. Řekl, že vojáci zůstávají vůči prezidentovi loajální, a vyzval také policii, aby složila zbraně a vzdala se vládě.
Ekvádor, který má 14 milionů obyvatel, je dlouhodobě poznamenán politickou nestabilitou. V desetiletí před Correovým nástupem do úřadu pouliční protesty kvůli ekonomickým potížím způsobily pád tří prezidentů.