Nizozemští křesťanští demokraté schválili spolupráci s Widersem

Amsterodam - Nizozemští křesťanští demokraté dnes po vzrušené debatě na mimořádném stranickém sjezdu schválili spolupráci s protiislámskou stranou aktivisty Geerta Wilderse. Většina z 5 000 účastníků sjezdu se dnes vyjádřila pro spolupráci s Wildersovou Stranou pro svobodu (PVV). Uvolnila se tak cesta pro vytvoření menšinové vlády křesťanských demokratů a nizozemských liberálů (VVD) - vítězů voleb. Wildersova strana se ve volbách před téměř čtyřmi měsíci nečekaně stala třetí nejsilnější stranou Nizozemska.

Protiislámským populistům dá spolupráce s menšinovou vládou značný vliv na politiku budoucího kabinetu. Podle dohody, která byla s Wildersem vyjednána, by mělo být v příštích letech například sníženo přistěhovalectví osob z islámských a dalších neevropských zemí o zhruba 50 procent, má být také vydán zákaz nošení islámského závoje - burky, která zakrývá ženám celé tělo včetně obličeje. Kontroverzní populistický politik se stabilně vyslovuje proti přistěhovalectví nebo islámu. Wilders, proti němuž začne v Nizozemsku příští týden proces za podněcování nenávisti vůči islámu, dnes vystoupil v Německu na podporu tamní nové strany podobného zaměření. Liberální VVD vytvoří s Křesťanskodemokratickou výzvou první menšinový kabinet v Nizozemsku od skončení druhé světové války.

Nizozemští politici jednali o sestavení kabinetu od červnových voleb, které nepřinesly jasného vítěze. Už v červenci skončilo neúspěšně jednání o vytvoření koaliční vlády čtyř stran liberálního a levicového zaměření. Počátkem září neuspěl první pokus o sestavení menšinové pravicové vlády s podporou PVV. Nyní ale stejné strany dokázaly najít dohodu. VVD a CDA mají ve 150členném parlamentu dohromady 52 poslanců, s podporou Wildersovy strany získají těsnou většinu 76 hlasů.