Němci slaví 20 let od svého znovusjednocení

Brémy - Němci slaví 20 let od sjednocení západního a východního Německa. Proces odstartoval 9. listopadu 1989 pád Berlínské zdi. O necelý rok později - 3. října 1990, pak ke Spolkové republice přistoupilo pět nových zemí. Oficiální oslavy začaly v pravé poledne v Brémách. Oslavy, které se rok co rok stěhují po všech spolkových zemích, letos připadly právě na tu nejmenší z nich - Svobodné hansovní město Brémy, jejíž součástí je vyjma Brém ještě přístav Bremerhaven. Akci provází přísná bezpečnostní opatření, připraveno je až 3 000 policistů. Důvodem jsou krajní levicí ohlášené protesty. Oslavy 20. výročí sjednocení, které v celém Německu trvají de facto od pátku, vyvrcholí v Berlíně koncertem před Spolkovým sněmem.

Oslavy mají v Brémách dvě roviny – lidovou v ulicích přístavního města a zároveň jedné ze spolkových republik a tu politickou. Na oslavě tak promlouvají politické špičky včetně spolkového prezidenta Christiana Wulffa a kancléřky Angely Merkelové. Ve městě se konají různé koncerty a doprovodné akce, vyrostla zde i kopie berlínské Braniborské brány.

Christian Wulff pro integraci přistěhovalců

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Reportáž Evy Pláničkové

Vstup Evy Pláničkové

Němci slaví 20 let od svého znovusjednocení

Záznam oslav 20. výročí sjednocení Německa

Christian Wulff ve svém projevu uvedl, že překonávání rozdílů ve společnosti a integrace přistěhovalců jsou současné výzvy pro německou jednotu. Německo podle něj musí zůstat otevřené a různorodé a nesmí připustit zatvrzování předsudků vůči cizincům a jejich vyčleňování ze společnosti. V reakci na současné debaty o imigraci aktuální i ve Spolkové republice Wulff konstatoval, že islám patří k Německu stejně jako křesťanství nebo židovství. „Jsem i prezident muslimů,“ prohlásil podle televize N24 možná jako vůbec první hlava Německa.

To podle něj potřebuje rozmanitost. „Budoucnost patří národům, které jsou otevřené různorodosti,“ zdůraznil prezident. „Ale moc velké rozdíly ohrožují soudržnost,“ varoval současně. „Z toho pro mě vyplývá: Rozmanitost oceňovat, trhliny v naší společnosti zacelit - to nás uchrání před iluzí, že to vytvoří skutečnou soudržnost. To je dnešní úkol německé jednoty,“ dodal Wulff v zaplněné brémské aréně před zraky celé politické reprezentace země v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou. Wulff rovněž poděkoval za podporu v období znovusjednocování tehdejšímu americkému prezidentovi Georgi Bushovi st.


Aniž by konkrétně zmínil nedávné ostré výroky německého bankéře Thila Sarrazina na adresu přistěhovalců, uznal Wulff, že debata o jejich integraci je nutná. Nesmí je ale podle něj zraňovat. „Nesmíme připustit vytváření legend, zatvrzování předsudků a vyčleňování. Je to i v našem nejvlastnějším zájmu,“ podtrhl prezident v dlouho očekávaném proslovu.

Už v sobotu Merkelová požadovala větší uznání pro životní výkony někdejších východních Němců. „Je jen škoda, že mnozí dodnes nevidí, nebo nechtějí pochopit, že někdejší státní útvar NDR byl jedna věc - a život každého jednotlivce jiná.“ Odvahu občanů bývalé NDR, s níž před 20 lety překonávali dělící Berlínskou zeď, vyzdvihl v projevu také prezident. Vůle a připravenost východních Němců ke změnám nebyla podle něj dosud dostatečně oceněna. Oslav se zúčastnil také bývalý sovětský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Michail Gorbačov. Sjednocení Německa je vzorem pro země, které jsou na cestě k demokracii, řekl ve Svatopavelském chrámu ve Frankfurtu nad Mohanem.

„Odpovídalo (sjednocení Německa) objektivním potřebám v Evropě a v celém světě“, prohlásil Gorbačov, který jako kremelský šéf podstatnou měrou připravil cestu pro německou jednotu. Sovětský svaz si prý byl vědom toho, že nevyhnutelně nastane. V dnešním globálním světě je podle Gorbačova důležité společně řešit problémy jako chudoba, ekologické a finanční krize nebo bezpečnost. Gorbačov zároveň vyzdvihl význam německo-ruských vztahů. „Říkám vám do očí a ujišťuji vás: Rusko už nemá imperiální ambice. Nikdo to už nepotřebuje,“ ujistil hosty v chrámu.

V brémské katedrále se dopoledne konala ústřední bohoslužba za účasti prezidenta, Merkelové, předsedy Spolkového sněmu Norberta Lammerta a četných zemských premiérů a ministrů. Kromě slov uznání za neuvěřitelné snahy, nasazení a ochotu k obnově prokázané v minulých dvou desetiletích zazněl ale v kázání biskupa Franze-Josefa Bodeho i kritický tón. „Mnohé zadusila přebujelá lačnost po zisku, vláda trhu, staré a nové mocenské propletence, trní neprůhledných machinací,“ řekl biskup. Bývalý východoněmecký aktivista za občanská práva a kandidát na úřad spolkového prezidenta Joachim Gauck požadoval na slavnostním mítinku v Berlíně větší snahy o integraci a ve prospěch sociálně slabých.

Oslavy se odehrály bezpečně

Oslavy nejsou úplně bouřlivé, jelikož ne každý z Němců sjednocení západního a východního Německa bere jako důvod k oslavě. Euforie po znovusjednocení brzy vyprchala a je i statisticky dokázáno, že východní část Německa stále zůstává hospodářsky pozadu. Mnoho Němců navíc pravým symbolem změny bere spíše pád Berlínské zdi – sjednocení podle nich bylo jen následným logickým krokem. Hlavní část oslav si tak velká část Němců odbyla již loňský rok v listopadu.

„Byl jsem tuhle v kavárně v bývalém východním Berlíně. A připadalo mi, že tam na mě jakožto na západního Němce koukali divně. Měli by být vděčnější,“ tvrdí jeden z obyvatel Brém. „Lidé remcají, ale my měli rodinu rozdělenou hranicí. Až pak jsem poznal svoje příbuzné z druhé strany, takže já slavím,“ vysvětluje Marcus Baumann.

Na západ se za dvacet let vystěhovalo přes půl druhého milionu lidí. Úprk za lepším se doteď nezastavil. „Pro východní Němce byl západ zemí zaslíbenou. Až postupně pochopili, že je nečeká jen sladká budoucnost,“ podotýká Arnd Bauerkämper, profesor moderní historie na Freie Universität Berlín.

Východ obohatil západní kuchyni

Přišly ale i sladké chvilky, byť komornějších dopadů. Plus znamenala západo-východní svatba třeba pro německé žaludky. Sjednocení totiž naložilo na talíř novinky a oprášilo také zapomenuté chutě. „Lidi z východu v mojí kuchyni třeba zazářili tím, že pro nás znovuobjevili houby. Houbaření, to se na západě vůbec nepěstovalo,“ těší Christiana Lohseho, šéfkuchaře restaurace Fischers Fritz.

Christian Lohse se narodil na západ od železné opony. Vaří jako vůbec první německý kuchař se dvěma michelinskými hvězdami. Říká, že i díky tomu, že mohl nasát východní vůně. A jeho menu k německému jubileu je výmluvné: „Bramborový salát s buřtem“.