Netanjahu prý prodlouží moratorium na výstavbu židovských osad

Jeruzalém – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý prodlouží moratorium na výstavbu židovských osad. Píše to arabský list Aš-Šark al-Avsat, podle kterého Netanjahu přistoupil na americký návrh. Netanjahu ale informaci nepotvrdil, ani nevyvrátil. Dvouměsíční moratorium vypršelo koncem září. Právě otázka výstavby židovských osad je přitom klíčová pro pokračování mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou.

Palestinci trvají na tom, aby byla výstavba zakázána. Pro prodloužení moratoria se jako moderátor mírových rozhovorů vyslovily i Spojené státy. Koncem září ale zákaz výstavby vypršel a v osadách se tak začalo znovu stavět. Hrozí proto, že Palestinci od jednacího stolu odejdou. 

Netanjahu ale zřejmě nechce jednání zhatit a zvažuje prodloužení zákazu. Podle listu je jeho souhlas s prodloužením moratoria předběžný. Netanjahu to ale zřejmě nedělá „zadarmo“. Vymínil si podle listu záruky, že izraelská armáda bude moci zůstat na západním břehu Jordánu. Žádá za to také americkou politickou a vojenskou pomoc. 

Netanjahu řekl ministrům ze své strany Likud před dnešním zasedáním vlády, že o prodloužení moratoria se „hodně píše a většinou chybně“ a že on sám nemůže „nic popřít, ani uvést na pravou míru“. Sdělil pouze, že Izrael a USA na toto téma intenzivně vyjednávají a snaží se najít řešení, které umožní pokračovat v mírových rozhovorech. „Nechceme vyvolat znepokojení, ale musíme se chovat moudře a odpovědně, abychom umožnili pokračování diplomatického procesu,“ řekl Netanjahu. 

Kvůli zákazu výstavby izraelská vláda zřídila zvláštní výbor, který se zabývá stížnostmi osadníků. Mnohé stavby kvůli moratoriu stojí, ačkoli mají stavební povolení. Stát proto některým osadníkům zaplatí odškodné v přepočtu asi 12 milionů korun.