Tálibán infiltruje své bojovníky do afghánské armády

Kábul - Tálibánu se podařilo infiltrovat do afghánské armády a policie. Tvrdí to nedávno penzionovaný vysoký představitel OSN Antonio Maria Costa. Podle něj jsou afghánské bezpečnostní složky plné spících buněk Tálibánu. Mluvčí mezinárodních sil v Afghánistánu to ale označil za velmi vzácné a vyzdvihl loajalitu afghánských vojáků. Jistotu mít ale nemůže, tempo najímání nových rekrutů je závratné. Aby mezinárodní síly mohly do roku 2014 předat kontrolu nad zemí Afgháncům, musí každý rok najmout 141 tisíc nových vojáků, což je víc než současná velikost afghánské armády.

Antonio Maria Costa, někdejší šéf úřadu OSN pro drogy a kriminalitu tvrdí, že uvnitř afghánské armády jsou spící buňky Tálibánu. Některé prý už uskutečnily několik útoků a další buňky prý útoky na jednotky NATO plánují. 

Mluvčí spojeneckých sil v Afghánistánu sice připustil, že infiltrace je problém, ale je prý velice vzácný, podle něj je většina afghánských jednotek loajální. 

Costovo tvrzení přichází přitom v době, kdy se afghánské bezpečnostní síly připravují na přebrání kontroly v zemi. Afghánská armáda proto teď nabírá nové členy. Existují obavy, že toho Tálibán využil, a dostal se tak dovnitř bezpečnostního systému země. 

„Máme mnoho důkazů, že spoustu sebevražedných útoků uskutečnili lidé, kteří byli členy armády,“ uvedl pro BBC Costa. „Jsou to spící buňky, jednotlivci, kteří čekají na instrukce zaútočit,“ dodal. 

V lednu Tálibán oznámil, že jeho bojovníci se infiltrovali do afghánské armády a poté zaútočili na agenty CIA v Afghánistánu, sedm agentů tehdy zemřelo. V listopadu roku 2009 afghánský policista zastřelil 5 britských vojáků v jižní provincii Hílmand.