Šokující video ukazuje, jak australská policie zneužila taser

Perth - Na veřejnost se dostaly šokující záběry z australské policejní služebny, policisté opakovaně napadají neozbrojeného muže taserem, který pouští do těla elektrický proud. Vedení případ označilo za nepřijatelný a zahájilo vyšetřování. Standardně policisté taser využívají k zneškodnění nebezpečných pachatelů na dálku. Případ rozvířil debatu o používání tohoto přístroje.

Incident se sice odehrál už před dvěma lety v policejním vězení v Perthu, teď se ale na veřejnost dostaly šokující záběry. Jde o video, které ukazuje, jak západoaustralská policie tento přístroj využívá. Neozbrojený Aboriginec, který je údajně mentálně postižený, je obklopen devíti policisty. Ti ho zpacifikovali elektrickým proudem, když se nechtěl svléknout kvůli prohlídce. Muže zasáhli policisté celkem třináctkrát.

Dva policisté dostali za incident pokutu. Státní zástupce ale vyjádřil rozhořčení nad tím, že nebyli obviněni. Premiér státu Západní Austrálie Colin Barnett označil incident za neoprávněné užití nepřiměřené síly. „Oni toho muže taserem trestali, to je zcela neomluvitelné použití moci,“ řekl o policistech.

Video Australská policie napadla muže taserem
video

Australská policie napadla muže taserem

Australská policie napadla muže taserem

Zprávy 9:00 - 5. 10. 2010

V Austrálii policie zneužila taser

Po zásahu taserem zemřel v Austrálii muž

Vláda po zveřejnění videa zvažuje, že upraví podmínky užívání taseru policií. Kabinet se chce ujistit, že policie využívá tuto zbraň jen v nebezpečných a život ohrožujících situacích. Tasery mají sloužit jako alternativa k jiným méně účinným ručním zbraním. „Je to hrozné, nechceme tasery používat jako donucovací prostředek. Naopak má zabránit zranění lidí v nebezpečných situacích, lepší použít taser než zbraň,“ prohlásil Chris Dawson, policejní komisař ze Západní Austrálie. Video ale ukazuje, že policie tasery využívá i k tomu, aby zvládla již zadržené osoby.

Pod palbou otázek je kvůli taserům také policie ve východoaustralském Sydney. V noci na dnešek totiž po zásahu policie taserem zemřel muž, který policisty ohrožoval dvěma noži. Muž ztratil po zásahu elektrickým proudem vědomí, později v nemocnici zemřel.  Pitva ukáže, zda měla smrt s taserem nějakou souvislost.

Taser

0Je ruční zbraň, která funguje na principu elektrického šoku. Elektrický proud paralyzuje nervovou soustavu. Taser tvarem připomíná pistoli, může protivníka zasáhnout na vzdálenost až 10 metrů, vydává napětí až 50 000 voltů. Používá přitom pulzů, které jsou přibližně stejné jako nervové vzruchy v lidském mozku.

Zasažený je při vědomí, neovládá ale své svaly. Zbraň by neměla nijak ohrozit zdraví zasaženého. Objevily se ale i případy, kdy zasažený po útoku taserem zemřel. Jen v roce 2009 bylo ve Spojených státech s použitím taserů policisty zabito 59 občanů. Nejmladšímu bylo 15, nejstarší byla 62letá žena. Za posledních 9 let potom v USA zemřelo po zásahu taserem více než 400 lidí.

Taser
Taser