Čína a Japonsko chtějí jednat o sporných ostrovech

Brusel – V Bruselu končí summit Evropské unie a 16 asijských zemí. Na jeho okraji se nečekaně setkali premiéři Japonska a Číny. Dohodli se, že budou na vysoké úrovni řešit spor o ostrovy Senkaku (čínsky Tiao-jü-tchaj), v jejichž okolí jsou naleziště ropy a zemního plynu. Japonsko a Čína se nemohou shodnout, komu vlastně ostrovy patří.

Japonský premiér Naoto Kann a jeho čínský protějšek Wen Ťia-pao na schůzce nenašli společnou řeč. „Premiér Wen Ťia-pao řekl svému japonskému protějšku, že ostrovy Tiao-jü-tchaj patří od pradávna Číně,“ oznámila státní média v Pekingu. Na svém trval i japonský premiér.

Obě země se ale dohodly, že budou o věci dál jednat. „Oba jsme se shodli, že nynější situace je nežádoucí, a potvrdili jsme ochotu obnovit naše vzájemně výhodné strategické vztahy,“ řekl japonský premiér. V oficiálním prohlášení se pak píše: „Obě strany se dohodly posílit nevládní výměnu i kontakty mezi vládami a uspořádat ve vhodnou dobu čínsko-japonská jednání na vysoké úrovni.“ 

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

K zatím poslednímu incidentu u sporných ostrovů došlo 7. září, když se zde čínská rybářská loď střetla s japonskými hlídkovými čluny. Japonci 14 zadržených členů posádky pustili, ale kapitána drželi až do 24. září. 

Ostrovy Senkaku

Sporných osm ostrůvků ve Východočínském moři s názvem Senkaku (japonsky) nebo Tiao-jü-tchaj (čínsky) si nárokuje jak Čína s Tchaj-wanem, tak Japonsko. Jde o neobydlené ostrovy, které však ukrývají významná naleziště ropy a zemního plynu. Japonsko ostrovy obsadilo v roce 1885, Čína ale tvrdí, že ostrovy jí patří už od 16. století. Spor by mohl vyřešit čínský návrh na společnou těžbu s Japonskem.

/*json*/{"map":{"lat":26.175158990178,"lng":122.98095703125,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":25.77021384896,"lng":123.57421875,"type":"1","description":"Ostrovy Senkaku"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/