Prosincový start Sojuzu k ISS je ohrožen

Moskva - Kontejner s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz, která má v prosinci dopravit další posádku na mezinárodní kosmickou stanici (ISS), byl při přepravě na kosmodrom Bajkonur poškozen. Oznámil to šéf ruského kosmického konstrukčního závodu Eněrgija Vitalij Lopota. Start lodi s rusko-americkou posádkou plánovaný na 13. prosince tak může být ohrožen.

Podle Lopoty nebyla poškozena sama kosmická loď, ale přepravní kontejner, v němž byl Sojuz do Bajkonuru dopraven z výrobního závodu ve městě Koroljovo u Moskvy. Loď však i přesto možná bude muset být dopravena k opravě zpět do Koroljova. „Taková alternativa by byla neblahá, protože by to mohlo zpochybnit plánovaný start nové expedice na ISS,“ uvedl nejmenovaný ruského experta.

Kosmické lodi a rakety se z ruských výrobních závodů dopravují do kazašského Bajkonuru vlakem na speciálně upravených vagonech. Podle ruských médií se přepravní kontejner poškodil zřejmě právě při nakládání nebo vykládání. O rozsahu poškození ani době, kdy k nehodě došlo, se ruská média nezmiňují.

Vážná nehoda postihla ruský kosmický program letos v červenci, kdy se cestou na Bajkonur srazila s protijedoucím vlakem souprava s raketou Proton. Nosná raketa, která měla na oběžnou dráhu vynést družici ruského navigačního systému GLONASS, musela být odeslána k opravě, která stála přes deset milionů rublů (přes šest milionů korun).