Odstraňování škod po úniku kalu potrvá nejméně rok

Budapešť – Protržení odkalovací nádrže u západomaďarského městečka Ajka je nejhorší ekologickou katastrofou v historii Maďarska. Havárie si vyžádala nejméně 4 mrtvé a přes sto zraněných. Šest osob se stále pohřešuje. Odstraňování škod potrvá minimálně rok a bude stát stovky milionů korun.

V obcích u města Ajka, na západě Maďarska, které zaplavil příval toxického červeného kalu z protržené hráze u hliníkárny, dál platí stav ohrožení. Toxický kal pokryl rozlohu 40 kilometrů čtverečných. Maďarská policie případ vyšetřuje jako trestný čin způsobení smrti z nedbalosti. Při dosud největší ekologické katastrofě v zemi přišli o život 4 lidé a víc než sto lidí bylo zraněno, k tomu se 6 místních obyvatel pořád pohřešuje.

Nezvěstné, kterými jsou postarší lidé, hledají záchranáři v protichemických oblecích. Úřady se obávají, že zahynuli pod nánosy znečištěného bahna, které zde stále asi v metrové vrstvě leží. Pátrací čety se musejí kalem brodit a k hledání těl používat kovové pruty. Všichni nezvěstní i oběti jsou z vesnice Kolontár, která jako první stála až dvoumetrové vlně kalu v cestě. 

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Obyvatelé zasažených obcí teď nevědí, co bude dál. Domy jim zaplavil toxický kal. Dnes se sem mohli na chvíli vrátit, aby si vzali některé potřebné věci. Většina ale v místě nezůstává, bojí se o zdraví.

Na 500 pracovníků maďarského krizového centra, vojáci a experti z hliníkárenské společnosti MAL, které zařízení v Ajce patří, se nyní ze všech sil snaží zneutralizovat toxický červený kal. Ten se totiž dostal do řeky Marcal a do potoka Torna. Odtud by mohl proniknout až do Dunaje. „Snažíme se nánosy odvést a zasažené řeky vyčistit. Děláme všechno pro to, aby se to nedostalo do řeky Ráby a přes ní do Dunaje, ale zaručit to nemůžeme,“ uvedl Gyorgy Bakos, mluvčí Úřadu ochrany proti katastrofám.

Nebezpečný materiál, který z nádrže vytekl, je žíravý, obsahuje těžké kovy, způsobuje chemické popáleniny a dráždí oči. Kal neobsahuje kyanid a není radioaktivní, jak první zprávy uváděly, řekl podle MTI šéf ochranného výboru Jenö Lasztovicza.

Kal zničil vše, co mu přišlo do cesty

Místo zkázy ohraničuje všudypřítomná červenooranžová barva kalu. Z jímky ho vyteklo na milion kubických metrů a pronikl do pěti okolních vesnic a městeček. Nábytek, a dokonce některá auta vlna odnesla až dva kilometry daleko. Zaplaveny byly stovky domů a zahrad. Podél břehů kontaminované řeky Marcal leží vyplavené mrtvé ryby.

„Nenacházím slova,“ okomentoval situaci asi pětadvacetiletý muž. „Utíkal jsem na kostelní pahorek a musel jsem se dívat, jak mi povodeň lehce spolkla auto,“ dodal. Nikdy prý nezapomene na to, jaký „ničivý a bublající hluk“ valící se kal vydával.

Svrchní vrstva půdy musí pryč

Zatím není jasné, co protržení hráze způsobilo. Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že prověří, zda hliníkárna neskladovala v laguně více kalu, než bylo povoleno. Nepříznivou roli také mohly sehrát nedávné vydatné deště.

Ekologové ale namítají, že kal se v zemině usadí a zpustoší tak zemědělské plochy. Vítr prý navíc může vysušený kal odvát až do patnáctikilometrové vzdálenosti. Ministerstvo životního prostředí se podle BBC domnívá, že v celé zasažené oblasti bude muset být odtěžena asi dvoucentimetrová vrstva půdy. Likvidace škod se zřejmě neobejde bez technické a finanční pomoci Evropské unie.