Bílý dům zatajoval veřejnosti skutečný rozsah ropné katastrofy

Washington - Americká vláda nebyla k veřejnosti upřímná v informacích o úniku ropy z Mexického zálivu. Tvrdí to komise, která vyšetřuje, jak Spojené státy řešily katastrofu po havárii. Úřad spadající pod Bílý dům prý na jaře nepovolil vládním vědcům publikovat nejčernější odhady a vláda podávala příliš optimistické údaje o odčerpané ropě. Bílý dům ale tvrdí, že byl vůči veřejnosti otevřený. Odhaduje se, že celkem z vrtu uniklo téměř čtyři a půl milionu barelů suroviny.

Komise ustavená americkým prezidentem Barackem Obamou k vyšetření jedné z nejhorších ropných katastrof v dějinách v pracovní verzi dokumentu uvádí, že na konci dubna nebo na začátku května zamítl Úřad pro řízení a rozpočet (OMB), který spadá pod Bílý dům, žádost Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) na zveřejnění nejčernějších odhadů množství unikající ropy.

Společnost British Petroleum (BP), která ropnou plošinu provozovala, odhadovala množství unikající ropy až na 60 000 barelů za den, zatímco americká vláda zpočátku veřejnost ujišťovala, že neuniká více než 5 000 barelů denně. Až později se vládní odhady přiblížily prognózám BP.

Ropa začala do moře unikat 20. dubna po explozi plošiny Deepwater Horizon, při které zahynulo 11 zaměstnanců společnosti BP. Únik se technikům podařilo zastavit 15. července, kdy BP poškozený vrt Macondo přikryla provizorním poklopem. Definitivně byl vrt uzavřen v druhé polovině září. Odhaduje se, že celkem z vrtu uniklo 4,4 milionu barelů ropy.

Pelikán hnědý zasažený ropou
Pelikán hnědý zasažený ropou