Norimberské zákony se staly symbolem příprav vyvraždění milionů Židů z celé Evropy. Originální dokumenty ale skončily v rukou Američanů. Listinu objevili američtí vojáci v dubnu 1945 v Eichstättu u Norimberku, do Spojených států ji odvezl americký generál Patton. „Generál Patton se moc nelišil od mnoha dalších vojáků, kteří si prostě s sebou odnášeli suvenýry z Německa. Každý chtěl něco,“ říká archivář Národnícho archivu USA Greg Bradsher.
Norimberské zákony nakonec skončily v kalifornské knihovně, kde zůstaly až do 90. let. Po originálech se přitom sháněli žalobci při Norimberském procesu s válečnými zločinci. Museli ale použít fotokopie. Neměli totiž tušení, že zákony leží jen pár měsíců po konci války na březích Tichého oceánu.

Reportáž Bohumila Vostala
Norimberské zákony
Norimberské zákony navrhl Adolf Hitler a jeho nejbližší společníci v noci ze 14. na 15. září 1935 a o den později je schválil „říšský sjezd“ vládnoucí nacistické strany NSDAP v Norimberku. Patří k nim mimo jiné zákon na ochranu německé krve a německé cti, zakazující manželství a sexuální vztahy mezi Židy a árijci, nebo říšský občanský zákon, který zbavil německé Židy jako státní příslušníky jejich politických práv. Tyto zákony se v období nacismu staly právním základem pro pronásledování, vyhánění a zavraždění šesti miliónů Židů.