Zákaz výroby a prodeje různých hub nebo rostlin, ale i syntetických látek, které účinkují podobně jako drogy, má v Polsku začít platit už za několik týdnů. Obchodníci s takzvanými chytrými drogami doposud využívali mezeru v zákonech. Díky tomu, že stále vznikají nové psychoaktivní látky, nemohl být seznam zakázaných prostředků nikdy kompletní. Pokud hygienici budou mít podezření, že se v nějakém obchodě prodávají nepovolené látky, budou ho moci zavřít. Za porušení zákona bude hrozit pokuta od 20 000 do milionu zlotých (122 860 až 6,1 milionu korun).
Výrobci a prodejci alkoholu a tabákových výrobků se nemusí bát toho, že jim v Polsku nastanou těžké časy. Jich se novela protidrogového zákona netýká.
Vláda polského premiéra Donalda Tuska válku „legálním“ drogám vyhlásila poté, co několik osob možná po požití těchto látek zemřelo a desítky jich skončily v nemocnici. Na jejich nebezpečnost upozorňovali odborníci na drogovou problematiku. Mladí lidé, kteří se chtěli v mezích zákona „povzbudit“ třeba před večírkem, totiž často vůbec nevěděli, co tabletky, jež si odnášejí z obchodu, obsahují. Obchodníci „chytré“ drogy oficiálně prodávali jako sběratelské předměty nebo hnojiva a o jejich složení neinformovali. Podle informací polských médií k jejich výrobě používali i jed na krysy.