„Je zapotřebí skoncovat s imperialismem katolické církve v Polsku,“ prohlásil vystudovaný 46letý filosof Palikot, známý svými kontroverzními výroky a kritikou tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského. Tvrdí, že církev okupuje Polsko a že její místo je jen v kostelech.
Palikot chce prosazovat zrovnoprávnění homosexuálních párů, které musejí mít stejná práva jako páry heterosexuální, v otázkách daňových i dědických. „Není žádného důvodu je finančně trestat,“ řekl. „Výuka katechismu musí zmizet ze škol. Je třeba ukončit dotace státu církvi,“ zdůraznil. „Kdy konečně uvidíme aspoň jeden státní ceremoniál bez biskupů s nacpanými břichy?“ Jeho výzvy jsou poměrně odvážné v zemi, kde se 90 procent obyvatel hlásí ke katolicismu.

Reportáž Miroslava Karase
Janusz Palikot:
„Kdy konečně uvidíme aspoň jeden státní ceremoniál bez biskupů s nacpanými břichy?“
Předseda poslaneckého klubu strany Právo a spravedlnost Mariusz Blaszczak se domnívá, že boj s církví nemá v Polsku žádnou šanci. Naproti tomu politolog Rafal Chwedoruk nevylučuje, že lidé mohou být zklamáni vládou Donalda Tuska a vyberou si právě novou stranu.
Palikot tvrdí, že Moderní Polsko je od roku 1989 nejsilnější politické, společenské a občanské hnutí. Oznámil také, že odejde z řad vládnoucí Občanské platformy (PO) premiéra Tuska a složí svůj poslanecký mandát za tuto stranu. Sám premiér Tusk soudí, že nová konkurence by mohla být politickému životu v Polsku ku prospěchu. Neobává se, že by odchod Palikota mohl jeho straně způsobit problémy. „Konkurence je v politice dobrá věc. Já sám jsem začal velký příběh s platformou rozhodnutím, jež některé lidi rozčílilo a jiné rozesmálo,“ připomněl Tusk, který patřil k zakladatelům PO. Platforma se v roce 2001 oddělila od Unie svobody Tadeusze Mazowieckého.
