Nefunkční chlopeň dokáží pražští kardiologové opravit i bez náročné operace

Praha - Kardiologové z pražského IKEMu přišli na způsob, jak opravit nedomykavost dvoucípé srdeční chlopně bez skalpelu a složité operace. Nyní testují způsob, jak zpětnému proudění krve v srdci zamezit jen pomocí speciálního katetru při lokálním umrtvení. Do celosvětové studie se zapojili společně s dalšími dvanácti evropskými a třemi kanadskými klinikami.

Paní Ivana má nyní místo velké jizvy přes celý hrudník jen malou jizvičku pod klíční kostí. Stala se tak jedním z šesti Čechů, kteří svoji dušnost způsobenou nedomykavostí srdeční chlopně neřešili na operačním stole kardiochirurga, ale kardiologa. „Měla jsem možnost větší operace, nebo této neinvazivní. Ta pro mě byla jednodušší, tak jsem si ji vybrala,“ říká pacientka.

Srdeční chlopně plní funkci ventilů, neboť díky nim proudí krev jen jedním směrem. Když netěsní, krev se vrací zpátky, výkon pumpy klesá a může dojít až k celkovému srdečnímu selhání. Kardiochirurgové problém řeší radikálně, když pacientovi v umělém spánku našijí do zastaveného srdce chlopeň náhradní. Kardiologové teď přišli s metodou, která je šetrnější a vyřeší problém jen díky katetru nasoukanému do srdce skrz žíly.

Video Reportáž Markéty Šenkýřové
video

Reportáž Markéty Šenkýřové

Limitující je pouze dostatečná velikost srdečních žil pacienta

Nová metoda má jednoduchý princip: v místním umrtvení lékaři zavedou do žíly, která běží na povrchu srdce, katetr. „Ten se ukotví v srdci nebo žíle a zavádí se jím kovové pruty, které stáhnou chlopeň, a zmenší se nedomykavost,“ vysvětlil přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner. Podle kardiologa Kamila Sedláčka z téže kliniky je úspěšnost závislá na tom, jaké má pacient srdeční žíly: „My jsme zatím operovali osm pacientů, u šesti se povedlo zařízení zavést.“

Kardiologický postup tak snižuje rizika komplikací a zkracuje dobu hospitalizace v nemocnici. Nová metoda je přitom vhodná hlavně pro pacienty s pokročilým srdečním selháváním nebo dalšími nemocemi, které jim neumožňují podstoupit kardiochirurgický výkon na otevřeném srdci.

Náprava nefunkční chlopně
Náprava nefunkční chlopně