Hrozí rudé Vídni zhnědnutí?

Vídeň - Necelý týden před českými komunálními volbami jdou k urnám také voliči ve Vídni. V nedělních volbách v rakouské metropoli je zaděláno na politické zemětřesení. O kontrolu nad radnicí podle průzkumů přijdou sociální demokraté. Ti přitom Vídeň s absolutní většinou hlasů ovládají od konce války - s výjimkou jediného volebního období.

Rudá Vídeň je v Rakousku běžné slovní spojení - něco jako zlatá Praha. Rakouská sociální demokracie si v metropoli - a hlavně jejích někdejších dělnických periferiích - vybudovala vůbec nejpevnější baštu v zemi. Ta se ale podle předvolebních průzkumů začíná drolit. Nadpoloviční většinu radničních mandátů mohou socialisté v neděli ztratit kvůli oblibě šéfa krajně pravicových Svobodných Heinze-Christiana Stracheho hlavně mezi mladými voliči s výučním listem, dříve jistými přívrženci socialistů.

Starosta Michael Häupl vede proti 41letému rodilému Vídeňanovi jednu z nejtěžších bitev své šestnáctileté kariéry v čele radnice. Zrušil platby za mateřské školy, rozšířil provoz metra a varuje před extremismem svého vyzyvatele. „To, co předvádí pan Strache, je rasismus. Odmítáme jeho politiku, ve Vídni pro ni není místo,“ hlásá Häupl.

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

I když Svobodní připraví vládce radnice o absolutní většinu, k moci se skoro určitě nedostanou - sociální demokraté by v takovém případě dali přednost koalici s lidovci nebo Zelenými. Rudá Vídeň by se tak lehce zbarvila do černa nebo zelena.