Český kulturní šok pro Tibeťana: Spěch, nahotinky a nečínská čína

Lhasa/Poděbrady - Dvacetiletý Tibeťan Caiba většinu svého života kočoval po himalájských kopcích a choval jaky. Setkání se zpravodajem ČT Tomášem Etzlerem před dvěma lety mu ale zásadně změnilo život: téměř by se dalo říci, že absolvoval skok ze středověku do 21. století. Teď se chystá studovat výpočetní techniku v Česku – v zemi, o níž většina jeho příbuzných donedávna nikdy neslyšela. V jedné z nejchudších oblastí světa žijí jako jejich předci před stovkami let životem polonomádů: v zimě jsou ve vesnicích, v létě kočují a chovají jaky.

Studium na čínských vysokých školách není pro Tibeťany snadné. Kromě vlastního jazyka musejí umět čínsky a anglicky. To mimo jiné znamená zvládnout hned tři druhy písma. Možnost studovat za pomoci stipendia české ambasády v Číně znamená pro Caibu možná jedinou šanci, jak se k diplomu dostat. Na letenku se složila celá rodina.

Caiba sice chce studovat, ale pak se určitě hodlá vrátit domů do Tibetu. Teď se bude rok učit v Poděbradech česky; pokud zvládne češtinu i tříleté studium počítačů, bude to znamenat velkou šanci na lepší život - pro něj i pro jeho rodinu. I proto o politice v Číně a v Tibetu Caiba zásadně nemluví. Svou šanci si nechce pokazit.

Video 168 hodin
video

168 hodin

168 hodin

Události týdne očima zpravodajství České televize

Reportáž Martina Jonáše

Na Česku se Caibovi líbí, že je to opravdu klidná země. Trochu toho klidu by si prý s sebou chtěl odvézt i zpátky do Tibetu. Líbí se mu posekaná tráva v parcích a fascinuje ho, že tu vidí staré budovy; v Číně se teď všechno staré bourá. A co se mu naopak nelíbí? Lidé tu po ulicích chodí na jeho vkus hrozně rychle, pozastavuje se nad sochami zobrazujícími obnažená těla a především mu u nás nechutná jídlo; neuspokojují ho ani čínské restaurace, které prý s čínskou kuchyní nemají vůbec nic společného. Doma byl zvyklý jíst k snídani, k obědu i k večeři jačí tvaroh a campu – masové koule s moukou.

Nadaného mladého Tibeťana objevil štáb České televize před dvěma lety. Česká televize se tehdy snažila proniknout na tibetská území, která Peking z větší části uzavřel po vlně krvavých nepokojů.