Do evakuace chilských horníků zbývají jen hodiny

San José (Chile) - Přípravy na vytažení z podzemí třiatřiceti chilských horníků jsou v podstatě u konce. Záchranáři úspěšně otestovali kabinu, která má uvězněné muže dostat zpět na povrch. První z nich by tak mohli po dlouhých měsících spatřit denní světlo už zítra brzy ráno středoevropského času.

Práce na záchranném tunelu, kterým se bude na denní světlo dostávat třiatřicet zavalených horníků, jsou hotovy. Kabina už má za sebou i zkušební vytahování z 610 metrů pod zemí. Pro uvězněné muže ale bude muset ještě o patnáct metrů hlouběji. S vytahováním horníků se tak naplno začne ve středu brzy ráno středoevropského času. Podle zpravodaje ČT Petra Zavadila bude samotné vytahování horníků trvat více jak třicet hodin. 

Podle prezidenta Chilské bezpečnostní asociace Alejandra Pina jsou horníci v dobré náladě. Pořadí, v jakém budou putovat na denní světlo, není zcela jasné, avšak jisté je, že mezi prvními budou ti nejobratnější. Po nich by měli být vytaženi ti, co mají nějaká zranění, a nakonec ostatní.

Video Poslední okamžiky horníků před vytažením
video

Poslední okamžiky horníků před vytažením

Jaime Manalich, ministr zdravotnictví

„Řekl jsem jim, že musíme určit pořadí, v jakém je budeme vytahovat ven. První reakce mnohých z nich byla: Ano, pane ministře, to je dobře, ale chci jít jako poslední. Chci tím jen ilustrovat, jaká mezi nimi vládne solidarita a kamarádství.“

Někteří z horníků prý mají nyní skoro větší obavy z toho, jak budou vypadat po vynoření z temnoty než ze samotné záchranné akce. Například třiašedesátiletý Mario Gómez by se chtěl učesat, aby vypadal dobře. „Můj táta si dělá starosti z toho, jak vypadá. Chtěl by se navonět kolínskou a učesat si hezky vlasy. Tedy, on má na hlavě vlasů jen pár, ale dělá si starosti s účesem,“ řekla sedmnáctiletá Gómezova dcera María José, která již netrpělivě čeká na otcovo vysvobození v táboře na poušti Atacama.

Kromě denního světla asi na horníky čeká velký šok, neboť uvěznění pod zemí nejspíš nemají ponětí, jaký obrovský zájem po celém světě jejich příběh vyvolal. Kromě chilského a bolivijského prezidenta bude záchrannou akci sledovat na 250 médií – včetně kamer České televize.