Výbuch vrtulníku NATO mají na svědomí afghánští povstalci

Kábul – Jednoho mrtvého a osm zraněných si vyžádal výbuch na palubě vrtulníku Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Podle všeho explozi způsobil granát odpálený povstalci těsně po přistání stroje, kdy posádka zahájila vykládku materiálu. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

V helikoptéře byli příslušníci afghánských bezpečnostních sil a spojeneckých jednotek. Sedm zraněných, kteří patří k jednotkám Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF), bylo převezeno do nemocnice. V době výbuchu, ke kterému došlo nedaleko hranic s Pákistánem, bylo na palubě vrtulníku 26 lidí.

Násilnosti v ostatních částech země si vyžádaly nejméně deset životů civilistů. Šest jich zemřelo, když jejich vozidlo v provincii Paktika zasáhla povstalecká raketa. Mezi mrtvými jsou podle afghánského ministerstva vnitra také žena a dvě děti. Další čtyři civilisty zabila v provincii Zábul výbušnina nastražená u silnice.

U Kábulu se zřítilo nákladní letadlo se zásobami pro NATO

U Kábulu se dnes zřítilo civilní nákladní letadlo, na jehož palubě byly zásoby pro vojska NATO. Všech osm členů posádky zahynulo. Stroj letěl ze základny Bagrám a spadl asi 11 kilometrů od hlavního města. U Kábulu dnes panovala dobrá viditelnost a příčina pádu není jasná. Mluvčí NATO oznámil, že letadlo nepatřilo alianci. Šlo prý o stroj L-100 Hercules, což je civilní verze vojenského transportního letadla C-130 Hercules.