Od listopadu bude k mání islandský vulkanický parfém

Reykjavík – Parfém s příměsí sopečného popílku z ledovcové sopky Eyjafjallajökull obohatí od listopadu trh s kosmetikou. S nápadem přišla islandská podnikatelka Sigrún Gudjónsdóttirová, která parfém vyrobila z vody pocházející z ledovce od sopky, která na jaře dočasně ochromila leteckou dopravu nad Evropou, když vychrlila obrovský oblak vulkanického prachu.

Islandský parfém není cítit sírou, jak by se dalo očekávat, vyznačuje se spíše jemným nádechem citronu. Voňavka se bude prodávat pod značkou EFJ, což je zkratka krkolomného názvu islandské sopky vytvořená s ohledem na zahraniční zákaznice. Celý název sopky je menším písmem na flakonu uveden také. Gudjónsdóttirová si totiž přeje, aby voňavá vodička „reprezentovala moc islandské přírody“. Inspiraci vulkánem jinak prozrazuje úlomek lávového kamene, který je řetízkem zavěšen za hrdlo každé lahvičky.

„Hned jak Eyjafjöll (jižní strana vulkanického masivu) začal soptit, napadlo mě přivést sílu islandské přírody až do domácností a využít jako přísadu do parfému vodu z ledovce,“ řekla Gudjónsdóttirová, která se ve svědě módy uvedla v roce 2007 kolekcí módních doplňků Gydja Collection. Její součástí je i nový parfém. Podnikatelka počítá s tím, že se novinka bude prodávat hlavně v bezcelních zónách mezinárodních letišť.

/*json*/{"map":{"lat":63.6422964,"lng":-19.6078491,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":63.631929505204,"lng":-19.616775512695,"type":"1","description":"Ledovec Eyjafjallaj\u00f6kull"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/