Lidé z Kolontáru se mohou vracet do zničených domovů

Budapešť - Obyvatelé Kolontáru na západě Maďarska, kteří museli opustit své domovy kvůli toxickému kalu z protržené nádrže u nedaleké hliníkárny, se mohou od pátku vrátit do svých domů. Praskliny se na protržené hrázi nezvětšují, navíc byla dokončena ochranná hráz, která by kal po dalším případném protržení zastavila. Navíc v pátek zřejmě hliníkárna také obnoví svůj provoz, který byl po nehodě zastaven.

Nově postavená hráz o délce 1,5 kilometru má vesničanům zaručit dostatečnou ochranu před dalším kalem, který by mohl uniknout z jímky. V původní hrázi nádrže je nyní 54centimetrová prasklina. V noci na dnešek se zvětšila o jeden a půl centimetru.

První část obyvatel Kolontáru byla evakuována minulý týden okamžitě po vylití toxického kalu do vesnice. Zbytek obyvatel obce byl evakuován o víkendu, kdy hrozil další únik kalu. Maďarský ministr životního prostředí oznámil, že vláda poskytne pomoc všem, kdo ztratili svoje domovy, nebo se nechtějí vrátit do oblasti, kterou premiér už dříve označil neobyvatelnou.

Video Obyvatelé Kolontáru se mohou vrátit do svých domů
video

Obyvatelé Kolontáru se mohou vrátit do svých domů

Provoz hliníkárny by mohl být obnoven už dnes nebo v pátek. Rozhodnout o tom musí vláda, která převzala nad podnikem kontrolu. Po obnovení provozu bude kal, který je odpadním produktem při výrobě hliníku, odváděn do zatím nepoužívané rezervní jímky.

Policie nyní zkoumá, proč se hráz protrhla. K dispozici má letecké snímky dokazující, že na hrázi byly známky blížící se katastrofy viditelné už před několika měsíci. Společnost ale vinu nepřipouští a tvrdí, že nic nezanedbala. Zhruba dva týdny před protržením zkoumala hráz i komise vládních inspektorů. Žádné problémy nenalezla.

Toxický, vysoce zásaditý kal zničil velkou část Kolontáru. Vesnice byla zaplavena asi dvoumetrovou vrstvou hustého kalu. Tragédii nepřežilo 9 lidí, 150 dalších bylo zraněno. Desítka domů bude muset být srovnána se zemí. Kal se dostal i dalších dvou obcí v okolí, znečistil menší toky a zcela vyhubil život v řece Marcal. Dostal se i do Dunaje.